CENTER HERE AND NOW / WORKSHOPS / Czerwiec 2023 / 07.06.23 - 11.06.23

Event

Title:
Ja w Relacjach. Warsztat Pracy z Ciałem w Nurcie Alexandra Lowena, (Nowe Kawkowo)
When:
Wed, 7. June 2023 - Sun, 11. June 2023
Where:
Maciej Gierasimiuk i Marta Kondraciuk
Category:
Czerwiec 2023

Description

006-07062023-008.jpg

Problemy człowieka zawsze można odczytać z jego ciała, ponieważ ciało jest tym,

kim jest człowiek.   A. Lowen

Zapraszamy na warsztat Pracy z ciałem prowadzony w nurcie Aleksandra Lowena, w którym dzięki ćwiczeniom przez ciało pracujemy nad pogłębieniem relacji z innymi ludźm i ze sobą samym.

Relacje z ludźmi mogą być źródłem szczęścia i spełnienia, ale też frustracji, cierpienia, lęku, smutku, złości. Dotykają naszych trudności z sobą samymi, ale są też obiektem naszych pragnień (by być zobaczonym, kochanym, uznanym, ważnym, docenionym, pożądanym, potrzebnym i wiele innych).

To jakie relacje (zwłaszcza bliskie!) tworzymy w życiu dorosłym jest wynikiem dotychczasowych doświadczeń. Tych dobrych, wspierających momentów, więzi, bycia przyjętym, widzianym, słyszanym, ważnym. Z drugiej strony kształtują nas też trudne doświadczenia bycia odrzuconym, poczucie bycia opuszczonym, brak wsparcia czy zawód naszego zaufania.

006-07062023-007.jpg006-07062023-006.jpg

Tematy, które zazwyczaj pojawiają się w trakcie ćwiczeń to między innymi:

 • lęk przed odrzuceniem – byciem nieprzyjętym takim, jakim się czuję;
 • lęk przed opuszczeniem – czyli kiedy zbliżę się do kogoś za bardzo, to ryzykuję, że mnie opuści, zostawi i będzie to dla mnie druzgocące potrzebować czy nie potrzebować drugiego człowieka? – czyli temat zależności. Można być niezależnym, polegać tylko na sobie, lecz utrudni to wejście w głęboką relację z drugim człowiekiem, żywotność i seksualność w nas – czy jeśli będę czuł i wyrażał uczucia, będę żywy i spontaniczny to spotka mnie odrzucenie? Czy sam potrafię sobie na to pozwolić?
 • czy mogę poczuć się bezpiecznie przy drugim człowieku? Być może wczesna historia osobista nauczyła, że kontakt z drugim człowiekiem jest niebezpieczny i nie można „poddać się” w relacji i zaufać;
 • odzyskiwanie dostępu do własnego ciała – swojego głosu (także krzyku!), swoich uczuć, swojej żywotności.

Przez te 5 dni będziemy pracować nad naszą relacją z drugim człowiekiem, ale i ze sobą samym – aby móc być dla siebie wsparciem w trudnych sytuacjach. Często zaglądając do uczuć z przeszłości, które mogą blokować dzisiejsze związki, przyjaźnie czy współpracę z innymi ludźmi.

Wszystko po to, aby uczynić nasze relacje odrobinę bardziej szczerymi, żywymi i głębszymi – poznając bardziej siebie samego. Aby być prawdziwszym i aby móc być bliżej – siebie, swojego ciała i drugiego człowieka.

006-07062023-005.jpg006-07062023-004.jpg

W tym samym warsztacie nie powinny uczestniczyć osoby w bliskiej relacji (rodzeństwo, rodzic z dzieckiem, osoby w związku).

Metoda Lowena to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Prosimy o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.

Przeciwwskazania:

 • stany psychotyczne
 • ciąża i okres połogu
 • różnego rodzaju stany zapalne i ostre
 • padaczka
 • jaskra

Sytuacje, kiedy trzeba zachować szczególną ostrożność na siebie:

 • duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk
 • okres karmienia piersią
 • stosowanie środków farmakologicznych
 • ogólny słaby stan organizmu

Jeżeli ktoś jest w terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w warsztatach bioenergetycznych.

006-07062023-003.jpg

Teoria Bioenergetyczna Alexandra Lowena

Jest to nurt psychoterapii łączący pracę umysłu z ciałem, którego celem jest pomoc klientom w rozwiązywaniu ich emocjonalnych konfliktów („Ciało i umysł są funkcjonalnie identyczne. To, co się dzieje w umyśle, odzwierciedla zmiany zachodzące w ciele i odwrotnie”/A.Lowen/).

Według teorii bioenergetycznej nieprzeżyte systemy napięciowe organizmu można rozumieć i opisywać na różne sposoby.

Lowen przeprowadził dokładną analizę pięciu typów charakterologicznych, dodając do tego opis budowy ciała tzw. zawieszenia emocji w ciele. Zawieszenie to pewien rodzaj stop klatki w naszym ciele. Kiedy coś nam zagraża pierwszą reakcją jest znieruchomienie. Kiedy przeciążenie mija, ciało wraca do równowagi. Jednak kiedy sytuacja napięciowa się powtarza utrwala reakcję „zatrzymania” w ciele i to, co kiedyś było tylko reakcją stresową, staje się trwałym stanem spoczynkowym. To jak archeologiczny, nieświadomy nam zapis naszych doświadczeń zamknięty w ciele. Nasze ciało zapisuje wszystkie trudne sytuacje, jakich przyszło nam doświadczyć. Jeśli doświadczeń trudnych było wiele lub były one traumatyczne, dochodzi do napięć i blokad w ciele,  które utrudniają swobodne, radosne, pełne energii życie.

006-07062023-002.jpg

Alexander Lowen

006-07062023-001.pngAmerykański psychiatra i psychoterapeuta, twórca analizy bioenergetycznej. Prowadził sesje psychoterapii przez ponad 55 lat. Napisał 14 książek z zakresu Analizy Bioenergetycznej, z których na język polski przetłumaczono dotychczas „Lęk przed życiem”, „Droga do zdrowia i witalności – podręcznik ćwiczeń bioenergetycznych”, „Bioenergetyka”, „Zdrada ciała”, „Język ciała”, „Duchowość ciała”, „Miłość, seks i serce”, „Radość, Przyjemność oraz Głos ciała”, „Narcyzm”.

Analiza bioenergetyczna wywodzi się ze współpracy z Wilhelmem Reichem i odbytej u niego przez Lowena psychoterapii. Lowen zainteresował się teorią Reicha i dlatego zgłosił się do niego na kurs  analizy PANCERZA charakteru, tj. przewlekłych napięć w ciele. Ta ZBROJA MIĘŚNIOWA  ma zawsze na celu ochronę człowieka przed bolesnymi doświadczeniami fizycznymi i psychicznymi. Lowen był zaintrygowany obserwacją Reicha, uważał jednak że jego teorii psychoanalitycznej brakuje czynnika czasu tj. odpowiedzi na pytanie: DLACZEGO, dany symptom rozwinął się akurat teraz, a nie kiedy indziej. Był przekonany, że odpowiedź na to pytanie ukryta jest w historii życia pacjenta i w sposobie, w jaki radził sobie z popędem seksualnym. Po zakończeniu 3-letniej terapii u Reicha, Lowen podjął studia medyczne. We współpracy z Johnem Pierrakosem pracował nad nowym podejściem psychoterapeutycznym, które nazwał bioenergetyką lub analizą bioenergetyczną. Lowen założył w 1956 roku Międzynarodowy Instytut Analizy Bioenergetycznej w Nowym Jorku i Ośrodek Serca w New England. Całe swoje życie poświęcił na pracę z ludźmi, na niesienie im pomocy i wsparcia zarówno w zdrowiu fizycznym jak i psychicznym. Sam też do końca życia wykonywał ćwiczenia bioenergetyczne.


Szczegóły warsztatu


TERMIN:

 • 7 – 11 czerwca 2023 (środa - niedziela)

ROZPOCZĘCIE
 • 7 czerwca godz. 18 (zaczynamy kolacją)

ZAKOŃCZENIE
 • 11 czerwca godz. 14 (kończymy obiadem)

MIEJSCE:
 • Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego "Tu i Teraz",
  Nowe Kawkowo

CENA WARSZTATU

 • 1950 zł + koszty pobytu i wyżywienia

EARLY BIRD
 • 1700 zł przy wpłacie minimalnej 700 zł zaliczki lub całości kwoty za warsztat do 28 lutego 2023 lub
 • 1800 zł przy wpłacie zaliczki lub całości kwoty za warsztat do 30 kwietnia 2023 na konto BODYSELF Maciej Gierasimiuk 42 1140 2004 0000 3902 7554 3671
UWAGA
 • Ze względu na niestabilną sytuację ekonomiczną w Polsce, zastrzegamy sobie możliwość podnoszenia cen noclegów, posiłków i warsztatów, w oparciu o kursy walut i oficjalne wskaźniki inflacji.
CENA POBYTU
 • Wyżywienie: 110 zł dziennie (3 posiłki wegetariańskie)
 • Noclegi: w zależności od standardu od 35 do 140 zł za noc
 • Ośrodek sprzedaje wyłącznie całe pakiety pobytowo / żywieniowo / warsztatowe (nie ma możliwości rezygnacji z posiłków ani noclegów)

KONTAKT:

 • Jacek Towalski, tel.: +48 602 219 382
 • Maja Wołosiewicz - Towalska, tel.: +48 606 994 366,
 • Biuro, tel.: +48 662 759 576
  e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  www.tuiteraz.eu
ZAPISY:
 1. Konieczna rejestracja mailowa na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (z podaniem imienia i nazwiska, numeru telefonu, daty i tytułu wydarzenia);
 2. Dopiero po otrzymaniu maila potwierdzającego i wyborze noclegu, prosimy o wpłatę zaliczki w ciągu tygodnia od zgłoszenia.
 3. Brak wpłaty zaliczki w ciągu 7 dni anuluje rezerwację za warsztat i pobyt ! Prosimy nie wpłacać pieniędzy dopóki nie zostanie potwierdzone mailowo wpisanie na listę uczestników!
 4. Wpłata zaliczki jest równoznaczna z akceptacją regulaminu ośrodka (otrzymanego mailem po zgłoszeniu);
 5. Zaliczkę za pobyt w wysokości 200 zł prosimy wpłacać na konto Ośrodka Rozwoju Osobistego „Tu i Teraz” z podaniem imienia i nazwiska oraz opisem: imię  nazwisko,  7-11.VI.2023.
 6. Zaliczka jest zwrotna nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem warsztatu. W razie zwrotu zaliczki ośrodek potrąca 20 zł na opłaty administracyjne. Zaliczka nie może być przełożona na inny warsztat.
 7. Jeśli potrzebują Państwo fakturę VAT, prosimy o taką informację oraz podanie NIP przy wpłacie zaliczki. W przeciwnym wypadku faktura za wpłaconą kwotę zaliczki nie może być wystawiona.
 8. Rezerwacja miejsca w Ośrodku i na warsztacie jest potwierdzona wyłącznie poprzez mailowe zgłoszenia uczestnictwa i terminową wpłatę.
 9. Resztę płatności za pobyt przyjmujemy wyłącznie gotówką, tuż przed warsztatem, po przybyciu do naszego ośrodka.
 10. Zaliczkę za warsztat w wysokości 700 zł (lub całość) prosimy wpłacać na konto:

  BODYSELF Maciej Gierasimiuk
  Nr konta: 42 1140 2004 0000 3902 7554 3671

RACHUNEK BANKOWY OŚRODKA:

Tu i Teraz
BANK PKO BP
92 1020 3541 0000 5502 0206 3410


BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL92 1020 3541 0000 5502 0206 3410 (konto w PLN)
IBAN: PL27 1020 3541 0000 5202 0364 3111 (konto w EUR)


Leading

Location:
Maciej Gierasimiuk i Marta Kondraciuk

Description

maciej gierasimiuk

Maciej Gierasimiuk

Jestem certyfikowanym psychoterapeutą w Analizie Bioenergetycznej Alexandra Lowena.  Prowadzę zajęcia lowenowskie w formie grup początkujących, grup terapeutycznych oraz warsztatów weekendowych w większych miastach Polski. Prowadzę również psychoterapię indywidualną w gabinecie na warszawskim Żoliborzu. Stale korzystam z superwizji, jestem wiceprezesem Stowarzyszenia Współczesnej Analizy Bioenergetycznej. Szkolę się również na superwizora w tym nurcie.

Na zajęcia Analizy Bioenergetycznej trafiłem szukając dróg zrozumienia siebie. Ruch i ciało zawsze były mi bliskie, więc kiedy dowiedziałem się o takim nurcie psychoterapii wydawało się to naturalnym wyborem. Jednak zamiast natychmiastowego olśnienia i zachwytu, powoli przekonywałem się do tego typu pracy i musiało minąć trochę czasu, abym zaczął korzystać z zajęć. Z czasem jednak przychodziło coraz większe przekonanie, że to coś właściwego, co całościowo ujmuje człowieka, co pozwala mi rozumieć, czuć i być.

Trafiła do mnie naturalność tego, że kiedy coś czuję i wyrażam, to ciało w tym uczestniczy. Że to co jest zapisane w mojej osobowości jest zapisane również w ciele, że jestem całością. Z czasem spojrzenie jakie oferuje ten nurt stało się moim podejściem do życia, a praktyka i doświadczenia terapeutyczne sprawiły, że znalazłem kontakt ze sobą, za jakim tęskniłem od wielu lat.

Szczególnie przyciąga mnie praca z grupami, kiedy to indywidualne trudności uczestników powtarzają się w grupie. Przypomina mi to, jak jesteśmy do siebie podobni – każdy z nas doznawał zranień, tęsknot, frustracji czy lęku. Każdy w grupie ma też ogromny zasób w postaci ciała, które może przeżywać przyjemność, radość, spokój, żywotność. Wierzę, że tego typu praca, grupowa czy indywidualna pozwala na stawanie się „coraz bardziej sobą”. A co za tym idzie – coraz pełniejszego doświadczania życia, innych i siebie.

marta kondraciuk

Marta Kondraciuk

Psychoterapeutka Gestalt.

Jestem psychologiem i certyfikowaną psychoterapeutką Gestalt. Zanim podjęłam kształcenie terapeutyczne, przez wiele lat działałam w obszarze rozwoju osobistego jako organizator i uczestnik szkoleń. Interesowałam się duchowością i próbowałam różnych form jogi i medytacji. Te doświadczenia ukształtowały mnie jako człowieka i psychoterapeutę, choć obecnie nie korzystam już aktywnie z tych form. Samorealizację odnalazłam w Gestalcie, który jest dla mnie nie tylko metodą psychoterapii, ale także stylem życia – doświadczaniem chwili obecnej, z uważnością na siebie i innych. Podobną wartość uważnego doświadczania odnajduję w Analizie Bioenergetycznej
A. Lowena, którą uważam za dobrze uzupełniającą się z psychoterapią Gestalt. Na co dzień pracuję prowadząc psychoterapię indywidualną w prywatnym gabinecie w Gdańsku.

Contact

© TuiTeraz.eu - Centre For Personal And Spiritual Development "Here And Now" in New Kawkowo.

Address:

New Kawkowo 52 A, the municipality Jonkowo 11-042
Warmia and Mazury region

Phones:

Office: +48 662 759 576
Office: +48 535 285 450
Jacek Towalski: +48 602 219 382
Maja Wołosiewicz-Towalska: +48 606 994 366

kawkowo@tuiteraz.eu

www.tuiteraz.eu