CENTER HERE AND NOW / WORKSHOPS / Listopad 2023 / 02.11.23 - 06.11.23

Event

Title:
Ja w Relacjach. Warsztat Pracy z Ciałem w Nurcie Alexandra Lowena, (Nowe Kawkowo)
When:
Thu, 2. November 2023 - Mon, 6. November 2023
Where:
Maciej Gierasimiuk i Marta Kondraciuk
Category:
Listopad 2023

Description

006-07062023-008.jpg

Problemy człowieka zawsze można odczytać z jego ciała, ponieważ ciało jest tym,

kim jest człowiek.   A. Lowen

Zapraszamy na warsztat Pracy z ciałem prowadzony w nurcie Aleksandra Lowena, w którym dzięki ćwiczeniom przez ciało pracujemy nad pogłębieniem relacji z innymi ludźm i ze sobą samym.

Relacje z ludźmi mogą być źródłem szczęścia i spełnienia, ale też frustracji, cierpienia, lęku, smutku, złości. Dotykają naszych trudności z sobą samymi, ale są też obiektem naszych pragnień (by być zobaczonym, kochanym, uznanym, ważnym, docenionym, pożądanym, potrzebnym i wiele innych).

To jakie relacje (zwłaszcza bliskie!) tworzymy w życiu dorosłym jest wynikiem dotychczasowych doświadczeń. Tych dobrych, wspierających momentów, więzi, bycia przyjętym, widzianym, słyszanym, ważnym. Z drugiej strony kształtują nas też trudne doświadczenia bycia odrzuconym, poczucie bycia opuszczonym, brak wsparcia czy zawód naszego zaufania.

006-07062023-007.jpg006-07062023-006.jpg

Tematy, które zazwyczaj pojawiają się w trakcie ćwiczeń to między innymi:

 • lęk przed odrzuceniem – byciem nieprzyjętym takim, jakim się czuję;
 • lęk przed opuszczeniem – czyli kiedy zbliżę się do kogoś za bardzo, to ryzykuję, że mnie opuści, zostawi i będzie to dla mnie druzgocące potrzebować czy nie potrzebować drugiego człowieka? – czyli temat zależności. Można być niezależnym, polegać tylko na sobie, lecz utrudni to wejście w głęboką relację z drugim człowiekiem, żywotność i seksualność w nas – czy jeśli będę czuł i wyrażał uczucia, będę żywy i spontaniczny to spotka mnie odrzucenie? Czy sam potrafię sobie na to pozwolić?
 • czy mogę poczuć się bezpiecznie przy drugim człowieku? Być może wczesna historia osobista nauczyła, że kontakt z drugim człowiekiem jest niebezpieczny i nie można „poddać się” w relacji i zaufać;
 • odzyskiwanie dostępu do własnego ciała – swojego głosu (także krzyku!), swoich uczuć, swojej żywotności.

Przez te 5 dni będziemy pracować nad naszą relacją z drugim człowiekiem, ale i ze sobą samym – aby móc być dla siebie wsparciem w trudnych sytuacjach. Często zaglądając do uczuć z przeszłości, które mogą blokować dzisiejsze związki, przyjaźnie czy współpracę z innymi ludźmi.

Wszystko po to, aby uczynić nasze relacje odrobinę bardziej szczerymi, żywymi i głębszymi – poznając bardziej siebie samego. Aby być prawdziwszym i aby móc być bliżej – siebie, swojego ciała i drugiego człowieka.

006-07062023-005.jpg006-07062023-004.jpg

W tym samym warsztacie nie powinny uczestniczyć osoby w bliskiej relacji (rodzeństwo, rodzic z dzieckiem, osoby w związku).

Metoda Lowena to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Prosimy o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.

Przeciwwskazania:

 • stany psychotyczne
 • ciąża i okres połogu
 • różnego rodzaju stany zapalne i ostre
 • padaczka
 • jaskra

Sytuacje, kiedy trzeba zachować szczególną ostrożność na siebie:

 • duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk
 • okres karmienia piersią
 • stosowanie środków farmakologicznych
 • ogólny słaby stan organizmu

Jeżeli ktoś jest w terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w warsztatach bioenergetycznych.

006-07062023-003.jpg

Teoria Bioenergetyczna Alexandra Lowena

Jest to nurt psychoterapii łączący pracę umysłu z ciałem, którego celem jest pomoc klientom w rozwiązywaniu ich emocjonalnych konfliktów („Ciało i umysł są funkcjonalnie identyczne. To, co się dzieje w umyśle, odzwierciedla zmiany zachodzące w ciele i odwrotnie”/A.Lowen/).

Według teorii bioenergetycznej nieprzeżyte systemy napięciowe organizmu można rozumieć i opisywać na różne sposoby.

Lowen przeprowadził dokładną analizę pięciu typów charakterologicznych, dodając do tego opis budowy ciała tzw. zawieszenia emocji w ciele. Zawieszenie to pewien rodzaj stop klatki w naszym ciele. Kiedy coś nam zagraża pierwszą reakcją jest znieruchomienie. Kiedy przeciążenie mija, ciało wraca do równowagi. Jednak kiedy sytuacja napięciowa się powtarza utrwala reakcję „zatrzymania” w ciele i to, co kiedyś było tylko reakcją stresową, staje się trwałym stanem spoczynkowym. To jak archeologiczny, nieświadomy nam zapis naszych doświadczeń zamknięty w ciele. Nasze ciało zapisuje wszystkie trudne sytuacje, jakich przyszło nam doświadczyć. Jeśli doświadczeń trudnych było wiele lub były one traumatyczne, dochodzi do napięć i blokad w ciele,  które utrudniają swobodne, radosne, pełne energii życie.

006-07062023-002.jpg

Alexander Lowen

006-07062023-001.pngAmerykański psychiatra i psychoterapeuta, twórca analizy bioenergetycznej. Prowadził sesje psychoterapii przez ponad 55 lat. Napisał 14 książek z zakresu Analizy Bioenergetycznej, z których na język polski przetłumaczono dotychczas „Lęk przed życiem”, „Droga do zdrowia i witalności – podręcznik ćwiczeń bioenergetycznych”, „Bioenergetyka”, „Zdrada ciała”, „Język ciała”, „Duchowość ciała”, „Miłość, seks i serce”, „Radość, Przyjemność oraz Głos ciała”, „Narcyzm”.

Analiza bioenergetyczna wywodzi się ze współpracy z Wilhelmem Reichem i odbytej u niego przez Lowena psychoterapii. Lowen zainteresował się teorią Reicha i dlatego zgłosił się do niego na kurs  analizy PANCERZA charakteru, tj. przewlekłych napięć w ciele. Ta ZBROJA MIĘŚNIOWA  ma zawsze na celu ochronę człowieka przed bolesnymi doświadczeniami fizycznymi i psychicznymi. Lowen był zaintrygowany obserwacją Reicha, uważał jednak że jego teorii psychoanalitycznej brakuje czynnika czasu tj. odpowiedzi na pytanie: DLACZEGO, dany symptom rozwinął się akurat teraz, a nie kiedy indziej. Był przekonany, że odpowiedź na to pytanie ukryta jest w historii życia pacjenta i w sposobie, w jaki radził sobie z popędem seksualnym. Po zakończeniu 3-letniej terapii u Reicha, Lowen podjął studia medyczne. We współpracy z Johnem Pierrakosem pracował nad nowym podejściem psychoterapeutycznym, które nazwał bioenergetyką lub analizą bioenergetyczną. Lowen założył w 1956 roku Międzynarodowy Instytut Analizy Bioenergetycznej w Nowym Jorku i Ośrodek Serca w New England. Całe swoje życie poświęcił na pracę z ludźmi, na niesienie im pomocy i wsparcia zarówno w zdrowiu fizycznym jak i psychicznym. Sam też do końca życia wykonywał ćwiczenia bioenergetyczne.


Zobacz Video


Szczegóły warsztatu


TERMIN:

 • 2 – 6 listopada 2023 (czwartek – poniedziałek)

ROZPOCZĘCIE
 • 2 listopada godz. 18 (zaczynamy kolacją) Rozpoczęcie zajęć o godzinie 19:00. Prosimy się nie spóźnić!

ZAKOŃCZENIE
 • 6 listopada godz. 14 (kończymy obiadem)

MIEJSCE:
 • Ośrodek Rozwoju Osobistego i Duchowego "Tu i Teraz",
  Nowe Kawkowo
CENA WARSZTATU
 • 1800 zł (przy wpłacie minimalnej 700 zł zaliczki lub całości kwoty za warsztat do 31 sierpnia) + koszty pobytu i wyżywienia

 • 1900 zł (przy wpłacie minimalnej 700 zł zaliczki lub całości kwoty za warsztat do 30 września) + koszty pobytu i wyżywienia

 • 2150 zł (przy wpłacie minimalnej 700 zł zaliczki lub całości kwoty za warsztat po 30 września) + koszty pobytu i wyżywienia

  Wpłaty zaliczki lub całości kwoty za warsztat należy dokonywać na konto BODYSELF Maciej Gierasimiuk
  42 1140 2004 0000 3902 7554 3671

UWAGA
 • Ze względu na niestabilną sytuację ekonomiczną w Polsce, zastrzegamy sobie możliwość podnoszenia cen noclegów, posiłków i warsztatów, w oparciu o kursy walut i oficjalne wskaźniki inflacji.
CENA POBYTU
 • Wyżywienie: 110 zł dziennie (3 posiłki wegetariańskie)
 • Noclegi: w zależności od standardu od 35 do 140 zł za noc
 • Ośrodek sprzedaje wyłącznie całe pakiety pobytowo / żywieniowo / warsztatowe (nie ma możliwości rezygnacji z posiłków ani noclegów)

KONTAKT:

 • Jacek Towalski, tel.: +48 602 219 382
 • Maja Wołosiewicz - Towalska, tel.: +48 606 994 366,
 • Biuro, tel.: +48 662 759 576
  e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  www.tuiteraz.eu
ZAPISY:
 1. Konieczna rejestracja mailowa na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. (z podaniem imienia i nazwiska, numeru telefonu, daty i tytułu wydarzenia);
 2. Dopiero po otrzymaniu maila potwierdzającego i wyborze noclegu, prosimy o wpłatę zaliczki w ciągu tygodnia od zgłoszenia.
 3. Brak wpłaty zaliczki w ciągu 7 dni anuluje rezerwację za warsztat i pobyt ! Prosimy nie wpłacać pieniędzy dopóki nie zostanie potwierdzone mailowo wpisanie na listę uczestników!
 4. Wpłata zaliczki jest równoznaczna z akceptacją regulaminu ośrodka (otrzymanego mailem po zgłoszeniu);
 5. Zaliczkę za pobyt w wysokości 200 zł prosimy wpłacać na konto Ośrodka Rozwoju Osobistego „Tu i Teraz” z podaniem imienia i nazwiska oraz opisem: imię  nazwisko,  2-6.XI.2023.

  Tu i Teraz
  BANK PKO BP
  92 1020 3541 0000 5502 0206 3410


  BIC (Swift): BPKOPLPW
  IBAN: PL92 1020 3541 0000 5502 0206 3410 (konto w PLN)
  IBAN: PL27 1020 3541 0000 5202 0364 3111 (konto w EUR)
 6. Zaliczka jest zwrotna nie później niż 30 dni przed rozpoczęciem warsztatu. W razie zwrotu zaliczki ośrodek potrąca 20 zł na opłaty administracyjne. Zaliczka nie może być przełożona na inny warsztat.
 7. Jeśli potrzebują Państwo fakturę VAT, prosimy o taką informację oraz podanie NIP przy wpłacie zaliczki. W przeciwnym wypadku faktura za wpłaconą kwotę zaliczki nie może być wystawiona.
 8. Rezerwacja miejsca w Ośrodku i na warsztacie jest potwierdzona wyłącznie poprzez mailowe zgłoszenia uczestnictwa i terminową wpłatę.
 9. Resztę płatności za pobyt przyjmujemy wyłącznie gotówką, tuż przed warsztatem, po przybyciu do naszego ośrodka.
 10. Zaliczkę za warsztat w wysokości 700 zł (lub całość) prosimy wpłacać na konto:

  BODYSELF Maciej Gierasimiuk
  Nr konta: 42 1140 2004 0000 3902 7554 3671

  Rezerwacją miejsca może być całość wpłaty lub zaliczka w wysokości 700zł, a reszta powinna być wpłacona do 10 października.

  W przypadku rezygnacji:

  Przy rezygnacji do 10 października prowadzący zwracają całość wpłaty za warsztat.

  Przy rezygnacji do 23 października prowadzący zwracają połowę wpłaty za warsztat.

  Przy rezygnacji później prowadzący nie zwracają wpłaty za warsztat.

  Powyższe zasady odnośnie rezygnacji obowiązują niezależnie od powodu rezygnacji – również w przypadku choroby i innych zdarzeń niezależnych od uczestnika.

RACHUNEK BANKOWY OŚRODKA:

Tu i Teraz
BANK PKO BP
92 1020 3541 0000 5502 0206 3410


BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL92 1020 3541 0000 5502 0206 3410 (konto w PLN)
IBAN: PL27 1020 3541 0000 5202 0364 3111 (konto w EUR)


Leading

Location:
Maciej Gierasimiuk i Marta Kondraciuk

Description

maciej gierasimiuk

Maciej Gierasimiuk

Jestem certyfikowanym psychoterapeutą w Analizie Bioenergetycznej Alexandra Lowena.  Prowadzę zajęcia lowenowskie w formie grup początkujących, grup terapeutycznych oraz warsztatów weekendowych w większych miastach Polski. Prowadzę również psychoterapię indywidualną w gabinecie na warszawskim Żoliborzu. Stale korzystam z superwizji, jestem wiceprezesem Stowarzyszenia Współczesnej Analizy Bioenergetycznej. Szkolę się również na superwizora w tym nurcie.

Na zajęcia Analizy Bioenergetycznej trafiłem szukając dróg zrozumienia siebie. Ruch i ciało zawsze były mi bliskie, więc kiedy dowiedziałem się o takim nurcie psychoterapii wydawało się to naturalnym wyborem. Jednak zamiast natychmiastowego olśnienia i zachwytu, powoli przekonywałem się do tego typu pracy i musiało minąć trochę czasu, abym zaczął korzystać z zajęć. Z czasem jednak przychodziło coraz większe przekonanie, że to coś właściwego, co całościowo ujmuje człowieka, co pozwala mi rozumieć, czuć i być.

Trafiła do mnie naturalność tego, że kiedy coś czuję i wyrażam, to ciało w tym uczestniczy. Że to co jest zapisane w mojej osobowości jest zapisane również w ciele, że jestem całością. Z czasem spojrzenie jakie oferuje ten nurt stało się moim podejściem do życia, a praktyka i doświadczenia terapeutyczne sprawiły, że znalazłem kontakt ze sobą, za jakim tęskniłem od wielu lat.

Szczególnie przyciąga mnie praca z grupami, kiedy to indywidualne trudności uczestników powtarzają się w grupie. Przypomina mi to, jak jesteśmy do siebie podobni – każdy z nas doznawał zranień, tęsknot, frustracji czy lęku. Każdy w grupie ma też ogromny zasób w postaci ciała, które może przeżywać przyjemność, radość, spokój, żywotność. Wierzę, że tego typu praca, grupowa czy indywidualna pozwala na stawanie się „coraz bardziej sobą”. A co za tym idzie – coraz pełniejszego doświadczania życia, innych i siebie.

marta kondraciuk

Marta Kondraciuk

Psychoterapeutka Gestalt.

Jestem psychologiem i certyfikowaną psychoterapeutką Gestalt. Zanim podjęłam kształcenie terapeutyczne, przez wiele lat działałam w obszarze rozwoju osobistego jako organizator i uczestnik szkoleń. Interesowałam się duchowością i próbowałam różnych form jogi i medytacji. Te doświadczenia ukształtowały mnie jako człowieka i psychoterapeutę, choć obecnie nie korzystam już aktywnie z tych form. Samorealizację odnalazłam w Gestalcie, który jest dla mnie nie tylko metodą psychoterapii, ale także stylem życia – doświadczaniem chwili obecnej, z uważnością na siebie i innych. Podobną wartość uważnego doświadczania odnajduję w Analizie Bioenergetycznej
A. Lowena, którą uważam za dobrze uzupełniającą się z psychoterapią Gestalt. Na co dzień pracuję prowadząc psychoterapię indywidualną w prywatnym gabinecie w Gdańsku.

Contact

© TuiTeraz.eu - Centre For Personal And Spiritual Development "Here And Now" in New Kawkowo.

Address:

New Kawkowo 52 A, the municipality Jonkowo 11-042
Warmia and Mazury region

Phones:

Office:+48 662 759 576
Office: +48 535 285 450
Jacek Towalski: +48 602 219 382
Maja Wołosiewicz-Towalska: +48 606 994 366

kawkowo@tuiteraz.eu 

www.tuiteraz.eu