CENTER HERE AND NOW / WORKSHOPS / Czerwiec 2023 / 07.06.23 - 11.06.23
Ja w Relacjach. Warsztat Pracy z Ciałem w Nurcie Alexandra Lowena, (Nowe Kawkowo)
Event
- Title:
- Ja w Relacjach. Warsztat Pracy z Ciałem w Nurcie Alexandra Lowena, (Nowe Kawkowo)
- When:
- Wed, 7. June 2023 - Sun, 11. June 2023
- Where:
- Maciej Gierasimiuk i Marta Kondraciuk
- Category:
- Czerwiec 2023
Description
Problemy człowieka zawsze można odczytać z jego ciała, ponieważ ciało jest tym,
kim jest człowiek. A. Lowen
Zapraszamy na warsztat Pracy z ciałem prowadzony w nurcie Aleksandra Lowena, w którym dzięki ćwiczeniom przez ciało pracujemy nad pogłębieniem relacji z innymi ludźm i ze sobą samym.
Relacje z ludźmi mogą być źródłem szczęścia i spełnienia, ale też frustracji, cierpienia, lęku, smutku, złości. Dotykają naszych trudności z sobą samymi, ale są też obiektem naszych pragnień (by być zobaczonym, kochanym, uznanym, ważnym, docenionym, pożądanym, potrzebnym i wiele innych).
To jakie relacje (zwłaszcza bliskie!) tworzymy w życiu dorosłym jest wynikiem dotychczasowych doświadczeń. Tych dobrych, wspierających momentów, więzi, bycia przyjętym, widzianym, słyszanym, ważnym. Z drugiej strony kształtują nas też trudne doświadczenia bycia odrzuconym, poczucie bycia opuszczonym, brak wsparcia czy zawód naszego zaufania.
Tematy, które zazwyczaj pojawiają się w trakcie ćwiczeń to między innymi:
- lęk przed odrzuceniem – byciem nieprzyjętym takim, jakim się czuję;
- lęk przed opuszczeniem – czyli kiedy zbliżę się do kogoś za bardzo, to ryzykuję, że mnie opuści, zostawi i będzie to dla mnie druzgocące potrzebować czy nie potrzebować drugiego człowieka? – czyli temat zależności. Można być niezależnym, polegać tylko na sobie, lecz utrudni to wejście w głęboką relację z drugim człowiekiem, żywotność i seksualność w nas – czy jeśli będę czuł i wyrażał uczucia, będę żywy i spontaniczny to spotka mnie odrzucenie? Czy sam potrafię sobie na to pozwolić?
- czy mogę poczuć się bezpiecznie przy drugim człowieku? Być może wczesna historia osobista nauczyła, że kontakt z drugim człowiekiem jest niebezpieczny i nie można „poddać się” w relacji i zaufać;
- odzyskiwanie dostępu do własnego ciała – swojego głosu (także krzyku!), swoich uczuć, swojej żywotności.
Przez te 5 dni będziemy pracować nad naszą relacją z drugim człowiekiem, ale i ze sobą samym – aby móc być dla siebie wsparciem w trudnych sytuacjach. Często zaglądając do uczuć z przeszłości, które mogą blokować dzisiejsze związki, przyjaźnie czy współpracę z innymi ludźmi.
Wszystko po to, aby uczynić nasze relacje odrobinę bardziej szczerymi, żywymi i głębszymi – poznając bardziej siebie samego. Aby być prawdziwszym i aby móc być bliżej – siebie, swojego ciała i drugiego człowieka.
W tym samym warsztacie nie powinny uczestniczyć osoby w bliskiej relacji (rodzeństwo, rodzic z dzieckiem, osoby w związku).
Metoda Lowena to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Prosimy o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.
Przeciwwskazania:
- stany psychotyczne
- ciąża i okres połogu
- różnego rodzaju stany zapalne i ostre
- padaczka
- jaskra
Sytuacje, kiedy trzeba zachować szczególną ostrożność na siebie:
- duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk
- okres karmienia piersią
- stosowanie środków farmakologicznych
- ogólny słaby stan organizmu
Jeżeli ktoś jest w terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w warsztatach bioenergetycznych.
Teoria Bioenergetyczna Alexandra Lowena
Jest to nurt psychoterapii łączący pracę umysłu z ciałem, którego celem jest pomoc klientom w rozwiązywaniu ich emocjonalnych konfliktów („Ciało i umysł są funkcjonalnie identyczne. To, co się dzieje w umyśle, odzwierciedla zmiany zachodzące w ciele i odwrotnie”/A.Lowen/).
Według teorii bioenergetycznej nieprzeżyte systemy napięciowe organizmu można rozumieć i opisywać na różne sposoby.
Lowen przeprowadził dokładną analizę pięciu typów charakterologicznych, dodając do tego opis budowy ciała tzw. zawieszenia emocji w ciele. Zawieszenie to pewien rodzaj stop klatki w naszym ciele. Kiedy coś nam zagraża pierwszą reakcją jest znieruchomienie. Kiedy przeciążenie mija, ciało wraca do równowagi. Jednak kiedy sytuacja napięciowa się powtarza utrwala reakcję „zatrzymania” w ciele i to, co kiedyś było tylko reakcją stresową, staje się trwałym stanem spoczynkowym. To jak archeologiczny, nieświadomy nam zapis naszych doświadczeń zamknięty w ciele. Nasze ciało zapisuje wszystkie trudne sytuacje, jakich przyszło nam doświadczyć. Jeśli doświadczeń trudnych było wiele lub były one traumatyczne, dochodzi do napięć i blokad w ciele, które utrudniają swobodne, radosne, pełne energii życie.
Alexander Lowen
Amerykański psychiatra i psychoterapeuta, twórca analizy bioenergetycznej. Prowadził sesje psychoterapii przez ponad 55 lat. Napisał 14 książek z zakresu Analizy Bioenergetycznej, z których na język polski przetłumaczono dotychczas „Lęk przed życiem”, „Droga do zdrowia i witalności – podręcznik ćwiczeń bioenergetycznych”, „Bioenergetyka”, „Zdrada ciała”, „Język ciała”, „Duchowość ciała”, „Miłość, seks i serce”, „Radość, Przyjemność oraz Głos ciała”, „Narcyzm”.
Analiza bioenergetyczna wywodzi się ze współpracy z Wilhelmem Reichem i odbytej u niego przez Lowena psychoterapii. Lowen zainteresował się teorią Reicha i dlatego zgłosił się do niego na kurs analizy PANCERZA charakteru, tj. przewlekłych napięć w ciele. Ta ZBROJA MIĘŚNIOWA ma zawsze na celu ochronę człowieka przed bolesnymi doświadczeniami fizycznymi i psychicznymi. Lowen był zaintrygowany obserwacją Reicha, uważał jednak że jego teorii psychoanalitycznej brakuje czynnika czasu tj. odpowiedzi na pytanie: DLACZEGO, dany symptom rozwinął się akurat teraz, a nie kiedy indziej. Był przekonany, że odpowiedź na to pytanie ukryta jest w historii życia pacjenta i w sposobie, w jaki radził sobie z popędem seksualnym. Po zakończeniu 3-letniej terapii u Reicha, Lowen podjął studia medyczne. We współpracy z Johnem Pierrakosem pracował nad nowym podejściem psychoterapeutycznym, które nazwał bioenergetyką lub analizą bioenergetyczną. Lowen założył w 1956 roku Międzynarodowy Instytut Analizy Bioenergetycznej w Nowym Jorku i Ośrodek Serca w New England. Całe swoje życie poświęcił na pracę z ludźmi, na niesienie im pomocy i wsparcia zarówno w zdrowiu fizycznym jak i psychicznym. Sam też do końca życia wykonywał ćwiczenia bioenergetyczne.
Szczegóły warsztatu
TERMIN: |
|
---|---|
ROZPOCZĘCIE |
|
ZAKOŃCZENIE |
|
MIEJSCE: |
|
CENA WARSZTATU |
|
EARLY BIRD |
|
UWAGA |
|
CENA POBYTU |
|
KONTAKT: |
|
ZAPISY: |
|
RACHUNEK BANKOWY OŚRODKA: |
Tu i Teraz
|
Leading
- Location:
- Maciej Gierasimiuk i Marta Kondraciuk
Description
Maciej Gierasimiuk
Jestem certyfikowanym psychoterapeutą w Analizie Bioenergetycznej Alexandra Lowena. Prowadzę zajęcia lowenowskie w formie grup początkujących, grup terapeutycznych oraz warsztatów weekendowych w większych miastach Polski. Prowadzę również psychoterapię indywidualną w gabinecie na warszawskim Żoliborzu. Stale korzystam z superwizji, jestem wiceprezesem Stowarzyszenia Współczesnej Analizy Bioenergetycznej. Szkolę się również na superwizora w tym nurcie.
Na zajęcia Analizy Bioenergetycznej trafiłem szukając dróg zrozumienia siebie. Ruch i ciało zawsze były mi bliskie, więc kiedy dowiedziałem się o takim nurcie psychoterapii wydawało się to naturalnym wyborem. Jednak zamiast natychmiastowego olśnienia i zachwytu, powoli przekonywałem się do tego typu pracy i musiało minąć trochę czasu, abym zaczął korzystać z zajęć. Z czasem jednak przychodziło coraz większe przekonanie, że to coś właściwego, co całościowo ujmuje człowieka, co pozwala mi rozumieć, czuć i być.
Trafiła do mnie naturalność tego, że kiedy coś czuję i wyrażam, to ciało w tym uczestniczy. Że to co jest zapisane w mojej osobowości jest zapisane również w ciele, że jestem całością. Z czasem spojrzenie jakie oferuje ten nurt stało się moim podejściem do życia, a praktyka i doświadczenia terapeutyczne sprawiły, że znalazłem kontakt ze sobą, za jakim tęskniłem od wielu lat.
Szczególnie przyciąga mnie praca z grupami, kiedy to indywidualne trudności uczestników powtarzają się w grupie. Przypomina mi to, jak jesteśmy do siebie podobni – każdy z nas doznawał zranień, tęsknot, frustracji czy lęku. Każdy w grupie ma też ogromny zasób w postaci ciała, które może przeżywać przyjemność, radość, spokój, żywotność. Wierzę, że tego typu praca, grupowa czy indywidualna pozwala na stawanie się „coraz bardziej sobą”. A co za tym idzie – coraz pełniejszego doświadczania życia, innych i siebie.
Marta Kondraciuk
Psychoterapeutka Gestalt.
Jestem psychologiem i certyfikowaną psychoterapeutką Gestalt. Zanim podjęłam kształcenie terapeutyczne, przez wiele lat działałam w obszarze rozwoju osobistego jako organizator i uczestnik szkoleń. Interesowałam się duchowością i próbowałam różnych form jogi i medytacji. Te doświadczenia ukształtowały mnie jako człowieka i psychoterapeutę, choć obecnie nie korzystam już aktywnie z tych form. Samorealizację odnalazłam w Gestalcie, który jest dla mnie nie tylko metodą psychoterapii, ale także stylem życia – doświadczaniem chwili obecnej, z uważnością na siebie i innych. Podobną wartość uważnego doświadczania odnajduję w Analizie Bioenergetycznej
A. Lowena, którą uważam za dobrze uzupełniającą się z psychoterapią Gestalt. Na co dzień pracuję prowadząc psychoterapię indywidualną w prywatnym gabinecie w Gdańsku.