SPIS POSTACI

 

 1. Adi Da (1939–2008)
 2. Adyashanti
 3. Almaas A. H. (ur.1944)
 4. Ardagh Arjuna (ur.1957)
 5. Blackstone Judith
 6. Bonder Saniel (ur.1950)
 7. Byron Katie (ur.1942)
 8. Cohen Andrew (ur.1955)
 9. Fosterr Jeff
 10. Gangaji (ur.1942)
 11. Harding Douglas (1909–2007)
 12. Huebl Thomas (ur.1971)
 13. Ingram Catherine (ur.1952)
 14. Krishnamurti Jiddu (1895–1986)
 15. Krishnamurti U.G. (1918–2007)
 16. Maharishi Ramana (1879–1950)
 17. Mooji (ur.1954)
 18. Neelam (ur.1963)
 19. Nirmala
 20. Nisargadatta Maharay (1897–1981)
 21. Packer Toni (ur.1927)
 22. Poonjaji (1910–1997)
 23. Spira Rupert (ur.1960)
 24. Steinke Hans
 25. Tolle Eckhart (ur.1948)
 26. Wilber Ken (ur.1949)
 27. Wilson Pamela (ur.1954)

 

W przygotowaniu:

Robert Adams
Issac Shapiro
Deida Dawid i inni

 

ADI DA (1939–2008)

 


 

Współczesny kontrowersyjny guru, nauczyciel duchowy, pisarz i artysta. Założyciel ruchu religijnego znanego pod nazwą Adidam. Urodził się jako Franklin Albert Jones w Nowym Jorku, ale w różnych momentach życia nosił różne imiona (Bubba Free John, Da Free John, Da Love-Ananda). Nauczał, że cierpienie jest spowodowane iluzją ego, odrębnego ja. Twierdził, że wszelkie starania i techniki, które mają przynieść wyzwolenie z tego stanu odseparowania są daremne. Tylko pełna oddania medytacja nad nim, jako awatarze, może prawdziwie wyzwolić od iluzji separacji.
Adi Da eksplorował różnorakie tradycje duchowe. W 1968 roku po raz pierwszy odwiedził Swamiego Muktanandę w Indiach i doznał niesamowitych doświadczeń duchowych w jego obecności. Następnie uzyskał od Swamiego formalną autoryzację żeby inicjować innych w tradycji Siddha Jogi. W 1970 roku, w świątyni Wedanty w Los Angeles, doświadczył przebudzenia do „Jasności”, stanu, który znał od momentu swych narodzin. Po tym wydarzeniu spontanicznie rozpoczął swą pracę jako Duchowy Mistrz i Nauczyciel.
Jego życie stało się manifestacją i radykalną demonstracją jego nauki. Zwracał szczególną uwagę na potrzebę poznania Prawdy, a tym samym poznanie Rzeczywistości taka, jaka jest. „Droga Rzeczywistości - Droga Adidam od samego początku, jest zupelnie pozbawiona „celu”. Do twojego ciała, umysłu, twojego życia, czy twojego serca nie trzeba nic więcej dodawać. Nie potrzebujesz filozofii albo techniki po to by „osiągnąć” Prawdę czy Rzeczywistość. Adi Da jest uosobieniem tej Rzeczywistosci. On jest tutaj – w tej chwili – by zademonstrować, że Rzeczywistość nie jest i nie może być czymś innym, gdzieś indziej, czy po prostu później. Jest tu i jest teraz”.

 

Ośrodki:
• USA: Adidam Global Offices 12040 N. Seigler Road Middletown, CA 95461 707.928.6590
• Azja: Adidam Centre Bookstore & Reading Room 12 Seibel Road Henderson Valley Auckland 1008 New Zealand 64 9 838 9914
• Australia: Adidam P.O. Box 244 Kew 3101 Victoria, Australia 1800-ADIDAM (800.234.326)
• Europa: Adidam Retreat Center Annendaalderweg 10 6105 AT Maria Hoop The Netherlands +31 (0) 475.520.114
• Indie: Adidam India B-4, Second Floor Sun City, Sector 54 Gurgaon - 122 002 9953999377 91(141) 2293080

 

Strony www:
http://www.adidam.org
http://www.adidam.tv/pl
http://adidam.eu
http://www.europeandanda.org

 

Literatura:
The Mummery Book
• The Knee of Listening
Adi Da i Adidam (autor: Carolyn Lee)

 

Filmy:
"The 'Bright' Beyond the 'God' Idea"
"The Essence Of The Way Of Adidam"
"Beyond the Familiar"
"Talk on Death and Reincarnation"

 

ADYASHANTI

 


 

Amerykański nauczyciel duchowy, filozof (imię Adyashanti oznacza Odwieczny Pokój). Jako Steven Grey urodził się w Północnej Kalifornii. Studiował przez 14 lat u nauczyciela zen, Arvisa Joena Justi, nie jest jednak spadkobiercą żadnej z linii zen. Jego nauki porównuje się do wczesnych mistrzów zen oraz do nauczycieli advaity wedanty. W wieku 25 lat zaczął doświadczać serii transformujących przeżyć duchowych. W 1996 roku, sześć lat później, na polecenie mistrza zaczął nauczać. Jego sangha Otwarta Brama (Open Gate) mieści się w San Francisco. Podróżuje po całych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Naucza głównie podczas satsangów (Spotkań w Prawdzie) i odosobnień. Nakłania wszystkie osoby poszukujące wewnętrznego pokoju i wolności by nie wątpiły w możliwość pełnego wyzwolenia w tym życiu. Jest autorem The End of Your World, Emptiness Dancing, i True Meditation. Jego nauczanie niedualizmu jest bezpośrednie i spontaniczne. Wiele osób dzięki niemu przebudziło się do swojej prawdziwej natury. Głosi:
„Jest tylko życie, które siebie przeżywa, życie, które widzi siebie, życie, które siebie słyszy, życie, które spotyka siebie w każdym momencie.”
„Jeśli filtrujesz moje słowa poprzez jakąkolwiek tradycję zgubisz sens tego o czym mówię. Wyzwalająca prawda nie jest statyczna, jest żywa. Nie może być wtłoczona w ramy i ogarnięta przez umysł. Prawda leży poza wszelkimi formami konceptualnego fundamentalizmu. To, kim jesteś, jest tym poza – przebudzony i obecny, tu i teraz. Ja po prostu pomagam Ci to zrozumieć”.

 

Ośrodek: Open Gate Sangha P.O. Box 112107 Campbell, CA 95011-2107 408-299-0201 408-299-0301

 

Strony www:
http://www.adyashanti.org/
http://www.spiritualteachers.org/adyashanti.htm

 

Literatura:
• The Impact of Awakening
• My Secret Is Silence
• Emptiness Dancing
• True Meditation
• The End of Your World

 

Filmy:
Open Gate Sangha – ok. 20 filmów
Wywiad

 

A.H. ALMAAS (ur.1944)

 


 

Nauczyciel duchowy, psycholog o interdyscyplinarnym wykształceniu, twórca nowej autorskiej metody duchowego rozwoju Diamond Approach (Diamentowe Podejście, Diamentowy Umysł), przywódca szkoły Ridhwan, działający głównie w Kolorado (Kalifornia). Urodził się w Kuwejcie jako A. Hameed Ali. W wieku 18 lat przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, żeby studiować na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Podczas pracy nad doktoratem z fizyki nastąpił moment przełomowy w jego życiu i przeznaczenie powiodło go coraz głębiej w badania psychologicznej i duchowej strony natury ludzkiej. Rozpoczął poszukiwania syntezy metod współczesnej psychologii i starożytnych systemów samodoskonalenia. Wynikiem jego zainteresowania prawdziwą naturą człowieka i rzeczywistości jest powstanie i rozwój Diamentowego Podejścia (Diamond Approach). Jest to nauczanie integrujące różnorodne nauki mistyczne, sufizm, buddyzm ze współczesną psychologią głębi. Opisuje się je jako syntezę duchowości z psychologią – przy wykorzystaniu psychologicznych metod i wglądów zyskuje się zrozumienie natury ego w celu duchowego samorozpoznania i integracji. Według Diamentowego Podejścia rzeczywistość jest widziana jako składająca się z trzech istotnych elementów – Bóg/Bycie/Duch – Dusza/Ja – Świat/Kosmos. Świat jest zewnętrzną manifestacją rzeczywistości – wielością fizycznych form, z jakimi się zapoznajemy. Bycie jest wewnętrznym źródłem i prawdziwą naturą rzeczywistości.

 

Ośrodki:
• Diamond Heart and Training Center – Ridhwan Foundation: +1 510-841-1283 +1 510-528-5311
• Ridhwan School

 

Strony www:
http://www.ahalmaas.com/
http://www.ridhwan.org/
http://www.facebook.com/AHAlmaas

 

Literatura:
• The Inner Journey Home
• Essence
• The Pearl Beyond Price
• Luminous Night’s Journey
• Space Cruiser Inquiry
• The Unfolding Now

 

Filmy:
Zbiór filmów

 

ARJUNA ARDAGH (ur.1957)

 


 

Przebudzony nauczyciel duchowy, coach i pisarz (ur. 1957). Założyciel Living Essence Foundation w Nevada City (Kalifornia), której celem jest budzenie świadomości w kontekście zwyczajnego, codziennego życia. Prowadzi szkolenia przebudzenia dla trenerów (Awakening Coaching Training), zabiera głos na międzynarodowych konferencjach, występuje w telewizji, radiu i prasie.
W wieku 14 lat Ardagh zainteresował się duchowym Przebudzeniem, rozpoczął własną praktykę medytacji i jogi, szybko samemu stając się nauczycielem medytacji. Studiował literaturę na Uniwersytecie Cambridge w Anglii. Po ukończeniu formalnej edukacji, Ardagh mógł wreszcie w pełni pójść za głosem serca i rozpoczął wieloletnie studia pod okiem wielu największych, współczesnych nauczycieli duchowych, których spotkał w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. W 1987 r. założył Instytut Alchemii (Alchemy Insitute) w Seattle (Washington).
W 1991 r. podczas pobytu w Indiach, do których przyjechał, aby oddać się praktyce medytacji,  spotkał H.W.L Poonja, bezpośredniego ucznia znanego mędrca Ramana Maharishi. Z pomocą W.W.L. Poonja doświadczył radykalnej przemiany świadomości, której efektem było głębokie zrozumienie, że to, czego szukał, było w istocie tym samym, czym już był, czym był od zawsze. Uświadomił sobie, że dopiero poprzez zaniechanie wszelkiego szukania i dążenia, można doświadczyć w sercu poczucia spełnienia. Tym, co wówczas pozostaje, jest niczym nieograniczona, wypełniona doskonałym spokojem, obecność, której obce jest poczucie braku.
W 1992r., za namową Poonja, Arjuna postanowił wrócić na Zachód aby „podzielić się swoim sekretnym odkryciem z przyjaciółmi”. Od powrotu z Indii wciąż podróżuje po Stanach Zjednoczonych i Europie wspierając globalną przemianę świadomości. Pracuje z ludźmi zarówno indywidualnie, jak i w grupach, pomagając im w sztuce świadomego przeżywania życia. Głosi, że przemiana świadomości staje się coraz łatwiej dostępna dla zwyczajnych ludzi, dla tych, którzy nie posiadają w tym względzie żadnego formalnego przygotowania, a także, że wywiera ona głęboki wpływ na codzienne, zwyczajne życie.
Wydana w 2005r.  jego książka „Rewolucja Przejrzystych: Jak Ludzie Tacy Jak Ty Budzą Się i Zmieniają Świat ”(„The Translucent Revolution” The Translucent Revolution: How People Just Like You are Waking Up and Changing the Word”) stała się bestsellerem i została przetłumaczona na wiele języków. Książkę tą tworzą pełne humoru  obserwacje, opowieści, badania i  głębokie wywiady z wieloma pionierami ludzkiej świadomości i duchowości, w tym z E. Tolle, Baron Katie, Jean Houston, Neal Donald Walschem, Ram Dassem i wieloma innymi,  którzy doświadczyli radykalnego Przebudzenia, dzięki czemu ich  życie stało emanacją  przejrzystości.
Różnorodność doświadczeń ludzi, którzy obecnie emanują przejrzystością, ukazuje wiele odmiennych  dróg naszego własnego radykalnego Przebudzenia. Książka oferuje też proste, konkretne ćwiczenia praktykowania  przejrzystej drogi życia,  pomagające  transformować sposób w jaki postrzegamy świat i każdy aspekt naszego życia – nasze uczucia, myśli, działania i związki.
Ardagh twierdzi, że w  dzisiejszych czasach ma miejsce radykalna zmiana  naszej zbiorowej świadomości. Coraz więcej z nas na całym świecie budzi się i doświadcza tego co on  nazywa „przejrzystością” – głębszą obecnością;  coraz więcej ludzi budzi się do siebie samych i głębszego wymiaru rzeczywistości.

 

Strony www:
www.awakeningcoachingtraining.com/
www.awakeningworldseminars.com
www.awakeningworldstore.com
www.alchemyinstitute.com
www.livingessence.com
arjunaardagh.wordpress.com/

 

Literatura:
• Przebudzenie do Jedności, wyd. Medium 2007
• Leap Before You Look
• Let Yourself Go
• Relaxing into Clear Seeing
• How About Now
• The Translucent Revolution

 

Zbiór filmów:  http://www.awakeningcoachingtraining.com/videos.php

 

JUDITH BLACKSTONE

 


 

Nauczycielka duchowa i psychoterapeutka. Doktor psychologii i tradycji wschodnich, magister psychologii transpersonalnej. Ukończyła Instytut Psychoterapii Zintegrowanej w Nowym Jorku. Od ponad trzydziestu lat praktykuje medytację i studiuje tradycje kontemplatywne. Uczennica wielu nauczycieli zarówno tradycji hindu (Advaita Vedanta, Bhakti i Szwaizm Kaszmirski), buddyzmu zen i buddyzmu tybetańskiego (Mahamudra, Dong Czen). Na potrzeby uzdrawiania ciała i psychiki opracowała Program Samorealizacji - metodę zrealizowania fundamentalnej (niedualistycznej) świadomości i od 1987 roku uczy zgodnie z tym programem w Esalen Institute of Kalifornia oraz w całych Stanach Zjednoczonych. Naucza:
„Miłość życia, a w szczególności miłość innych istot ludzkich jest centralną ideą wszystkich tradycji duchowych. Jest to również jedno z największych wyzwań życia. Miłość wymaga, żebyśmy byli prawdziwi. Jej źródłem jest esencja naszego bycia, ukryta i zwinięta gdzieś wewnątrz nas. Nasze pragnienie i wysiłki, żeby kochać, odsłaniają oddzielenie od naszego prawdziwego ja. Z tego powodu nasze relacje mogą pomóc nam zrealizować naszą duchową esencję.(…)
„..fundamentalna świadomość jest podstawą kontaktu: naszego najgłębszego kontaktu z samymi sobą, z innymi ludźmi, z całą naturą. Zdolność miłości przekracza reakcję emocjonalną albo zrozumienie drugiej osoby. Wymaga do tego zdolności kontaktu. Każdy aspekt nas samych jest zdolny do kontaktu, włączając dotyk, spojrzenie, emocje i świadomość. Istoty ludzkie instynktownie pragną kontaktu, ponieważ wszystko czego dotykają budzi się, staje się żywe. Kiedy wkraczamy na duchową ścieżkę, uczymy się kochać. Rozwijamy swoją zdolność kontaktu.”

 

Ośrodek: Centrum Samorealizacji (Realization Center) This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. +1 (845) 679-7005 PO Box 1209, Woodstock, NY 12498

 

Strony www:
http://www.realizationcenter.com/
http://www.innerexplorations.com/ewtext/dialogue.htm

 

Literatura:
• Living Intimately
• The Enlightenment Process: A Guide to Embodied Spiritual Awakening
• The Subtle Self: Personal Growth and Spiritual Practice
• The Empathic Ground: Intersubjectivity and Nonduality in the Psychotherapeutic Process
• Nonduality and Intersubjectivity in the Psychotherapeutic Relationship (esej opublikowany w antologii Listening from the Heart of Silence)

 

Filmy:
Wykład o metodzie samorealizacji
Wykład o ucieleśnieniu

 

SANIEL BONDER (ur.1950)

 


 

Nauczyciel duchowy advaity wedanty, nauczyciel tantry, aktywista ekologiczny. Urodził się w Nowym Jorku. Od najmłodszych lat czuł, że „będzie częścią czegoś co zmieni bieg ludzkiej historii na lepsze“. Od czasu kiedy w 1972 roku skończył Stosunki Społeczne na Harvardzie, poszukiwanie duchowego oświecenia stało się dla niego centralną częścią życia. Podczas swoich poszukiwań czerpał tak ze wschodnich jak i zachodnich nauk oraz z praktykowania integralności, tolerancji, współczucia i wytrwałości. Jego najważniejszymi nauczycielami byli Ramana Maharishi i Adi Da. W ashramie Adi Da mieszkał przez 20 lat i napisał jego biografię. Gdy opuścił tę wspólnotę w 1992 roku odkrył swoją drogę w ścieżce tantry i advaity. Jego poszukiwania doszły do punktu kulminacyjnego w 1992 roku kiedy osiągnął Samorealizację, nazywając ją Drugimi Narodzinami. Po tym wydarzeniu zupełnie sponatnicznie zaczął dzielić się swoim stanem ducha i wpływać na osoby wokół. Od tamtego czasu poświęcił się pomaganiu innym w badaniu i pogłębianiu ich duchowej natury. Swoje nauczanie i warsztaty, które prowadzi wraz ze swoją partnerką Lindą nazywa „Rozpaloną do białości jogą serca“. Pomógł setkom ludzi przebudzić się oraz nauczyć żyć i rozwijać w tej przebudzonej wolności. Założył „Waking Down in Mutuality work”, organizację działającą na rzecz rozwoju osobistego i przebudzenia do prawdziwej natury. Jest autorem “Relief and Healing the Spirit/Matter Split”. Pisze:
„Sercem mojego życia od momentu przebudzenia się we mnie świadomości jest wielka tajemnica w kobiecej formie Boginii”.

 

Ośrodek:

 

 

 

Strony www:
http://www.sanielandlinda.com/saniel_bonder.html
http://www.wakingdown.org/
http://www.translucents.org/bonder.htm

 

Literatura:
• An Unexpected Dance
• Dancing In The Fire
• Great Relief
• Healing Our Planet, Healing Our Selves
• Tantra of Trust
• The White-Hot Yoga of The Heart
• The White-Hot Glory… With Dirty Hands
• The White-Out Dharmas of The Divine People
• Walking Down
• When Dying Becomes You
• While Jesus Weeps
• The Sun In Your Heart Is Rising
• The Incarnation of Mutuality

 

Filmy:
Zbiór filmów

 

KATIE BYRON (ur.1942)

 


 

Amerykańska nauczycielka duchowa, Byron Kathleen Mitchell (znana jako Byron Katie), nie związana z żadną religią ani tradycją, autorka wielu książek, znana jako twórczyni metody auto-wglądu zwanej Pracą („The Work”). Jej podejście zaliczane jest do nurtu Niedualizmu (non duality), a sama metoda zbliżona do psycholgii poznawczej. W wieku trzydziestu lat, będąc matką i businesswoman, przeszła ciężką depresję. Przez prawie dekadę zmagała się z paranoją, nagłymi atakami furii i ciągłymi myślami samobójczymi. Przez dwa lata nie wychodziła z sypialni. Pewnego ranka w lutym 1986 roku zupełnie niespodziewanie doświadczyła zmieniającego życia Przebudzenia. Nazwała to: „przebudzeniem do rzeczywistości” i opisywała tak: „Odkryłam wtedy, że kiedy wierzyłam w moje myśli, cierpiałam i że kiedy im nie wierzyłam, nie cierpiałam i to jest prawdziwe dla każdego człowieka. Wolność jest tak prosta jak to. Zrozumiałam, że cierpienie jest wyborem i odnalazłam w sobie radość, która nigdy, choćby na chwilę, nie zniknęła (..) Kiedy pojawiała się myśl, od razu byłam świadoma że nie była prawdą. Nie było nic. Zobaczyłam, że nic nie było prawdą i wszystko było prawdą. Przebudzenie nie ma wartości dopóki nie jest przeżyte. W ten sposób rodzi się dla świata.” Krótko po tym ludzie zaczęli ją pytać jak odnaleźć wolność którą w niej widzieli. Zaczęła nauczać i dziś jeździ po całym świecie przekazując swoją metodę auto-wglądu. Proponuje: „za każdym razem, gdy w twoim umyśle pojawia się myśl, która zadaje ból i cierpienie (np. Mój ojciec mnie nie kochał) natychmiast zadaj sobie 4 pytania - “Czy ta myśl jest prawdziwa? Czy jesteś pewny, że jest ona prawdziwa? Co przeżywam, jak reaguję gdy uważam ją za prawdziwą? Kim bym był nie mając tej myśli?”. Następnie odwróć znaczenie tej myśli. (Mój ojciec zawsze mnie kochał), a wtedy uświadomisz sobie, że jest możliwe, że ta nowa myśl jest równie prawdziwa jak stara”.

 

Ośrodek: The Work of Byron Katie Foundation P.O. Box 2110, Manhattan Beach, CA 90267 310-760-9000 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Strony www:
http://www.thework.com/
http://www.instituteforthework.com/
http://everypathis.org/

 

Literatura:
• A Thousand Names For Joy: Living In Harmony With The Way Things Are
• Question Your Thinking, Change The World
• I Need Your Love- Is That True? How to Stop Seeking Love, Appreciation And Approval And Start Finding Them Instead
• Kłamstwa o miłości, wyd. G+J Gruner+Jahr Polska, 2007
• Radość każdego dnia, wyd. G+J Gruner+Jahr Polska, 2008
• Kochaj co masz! Cztery pytania które zmienią twoje życie, wyd. G+J Gruner+Jahr Polska, 2010

 

Filmy:
Wywiad
Zbiór filmów
Zbiór filmów

 

ANDREW COHEN (ur.1955)

 


 

Amerykański nauczyciel duchowy, myśliciel szeroko znany za swój wkład w rozkwit duchowości ewolucyjnej. Poprzez swoje wykłady, warsztaty, publikacje oraz ciągly dialog z innymi filozofami, mistykami i aktywistami naszych czasów, stał się ważnym głosem w międzynarodowym porozumieniu na rzecz transformacji ludzkiej świadomości i kultury. Oryginalne nauczanie Cohena nazywane Ewolucyjnym Oświeceniem umiejscawia tradycyjną realizację oświecenia w kontekście 14-bilionowoletniej ewolucji kosmicznej. Podróżuje po całym świecie wykładając, prowadząc warsztaty i spotykając się z mistrzami duchowymi, by rozmawiać o najważniejszych problemach współczesnego świata. Próbuje budzić w ludziach moralną potrzebę uczestnictwa w ewolucji świadomości. Jest członkiem założycielem Integralnego Instytutu Kena Wilbera, autorem wielu książek, m.in. My Master Is My Self , Enlightenment Is a Secret, Embracing Heaven & Earth, , Living Enlightenment: A Call for Evolution Beyond Ego. Urodził się w Nowym Jorku i był wychowany w tradycji ateistycznej. Jego życie zmieniło się diametralnie, gdy w wieku 16 lat doświadczył spontanicznego odkrycia „kosmicznej świadomości”. To wydarzenie sprawiło, że zdecydował się zaniechać marzenia o byciu jazzmanem i w wieku 22 lat rozpoczął poszukiwania oświecenia duchowego poprzez sztuki walki, kriya jogę i buddyzm. W 1986 trafił ostatecznie do Poonjaja, mistrza nauk Advaity Vedanty i wydarzenie to zmieniło jego życie. Następnie zachęcony przez swojego mistrza zaczął nauczać. W 1988 roku ufundował edukacyjno-duchową organizację charytatywną EnlightenNext poświeconą promowaniu postępowej kultury, która następnie otworzyła swoje centra w Londynie, Amsterdamie, Paryżu, Frankfurcie, Kopenhadze i w Rishikeshu w Indiach. Największe centrum EnlightenNext to 220-akrowy teren w zachodnim Massachussetts.

 

Ośrodek: EnlightenNext World Center PO Box 2360 Lenox, MA 01240 USA 413-637-6000 800-376-3210 413-637-6015 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Strony www:
http://www.andrewcohen.org/
http://www.enlightennext.org/

 

Literatura:
• My Master Is My Self
• Enlightenment Is a Secret
• Autobiography of An Awakening
• An Unconditional Relationship to Life
• The Challenge of Enlightenment
• In Defense of the Guru Principle
• Freedom Has No History
• Who Am I? And How Shall I Live?
• Embracing Heaven & Earth
• Living Enlightenment: A Call for Evolution Beyond Ego

 

Filmy:
Zbiór filmów

 

JEFF FOSTER

 


 

Nauczyciel duchowy, nie związany z żadną duchową ścieżką, mistrzem ani tradycją. W 2001 roku ukończył Astrofizykę na Uniwersytecie w Cambridge. Po skończeniu studiów przeszedł okres ciężkiej depresji i choroby, po czym uzależnił się od wizji „duchowego oświecenia” i podjął intensywne poszukiwania duchowe trwające kilka lat. Dobiegły one końca w momencie kiedy ujrzał i odczuł Nieskończoną Jedność. Przeżycie to sprawiło, że życie stało się takie jakie było Zawsze: spontaniczne, przejrzyste, szczęśliwe i w pełni „żywe”. Pisze i mówi o niedualiźmie. Stara się w jak najprostszy, ludzki i przyziemny sposób przekazać bezczasowe przesłanie jedności wszystkiego i wszystkich. Wierzy że Prawda, która jest żywa i obecna zawsze, jest zupełnie wolna i nie może być pochwycona przez żadną religię, ideologię, system wierzeń, ani człowieka. Jednak można się nią dzielić w atmosferze przyjaźni z tymi, którzy są otwarci, by wyjść poza to co znają. Podróżuje po całym świecie organizując spotkania i odosobnienia. Zjednuje sobie ludzi swoim bezkompromisowym podejściem pełnym humoru, współczucia i nadziei na przyszłe przebudzenie (bowiem jak tłumaczy- „przebudzenie jest obecne zawsze, w samym środku życia”. Mówi:
„Słowo Niedualizm odnosi się do nieistnienia rozdzielenia. Iluzja rozdzielenia jest podstawą całego cierpienia. W rzeczywistości nie ma oddzielonych przedmiotów czy ludzi. Nie ma oddzielonego wewnątrz od zewnątrz. Nie ma oddzielonego ja od ty. Nie ma oddzielonego poszukujacego od tego co poszukiwane. Jest tylko życie przejawiające się we wszystkim. Jedność udająca bycie światem. Ale nie ma nikogo kto pociąga za sznurki, osoby sprawującej kontrolę, kogoś oddzielonego od życia jako takiego, fali oddzielonej od oceanu. I nie ma nic do odnalezienia, bo nic nie zostało zagubione. Już jesteś w domu i zawsze w nim byłeś. I gdzieś poza myślą i czasem w pewiem sposób zawsze to wiedziałeś.”

 

Ośrodek: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Strony www:
http://www.lifewithoutacentre.com/
http://www.non-dualitypress.com/

 

Literatura:
• The Wonder of Being: Awakening to an Intimacy Beyond Words
• An Extraordinary Absence: Liberation in the Midst of a Very Ordinary Life
• Beyond Awakening: The End of the Spiritual Search
• Life Without a Centre: Awakening From the Dream of Separation
• The Revelation of Oneness: Dialogues on Nonduality and Spiritual Awakening

 

Filmy:
Zbiór filmów
Wywiad
Wykład

 

GANGAJI (ur.1942)

 


 

Amerykanka (Antoinette Roberson Verner) należy do najbardziej znanych i cenionych nauczycielek duchowych świata zachodniego. Uczennica Poonjaji (ucznia Ramany Maharishiego), w 1990 osiągnęła urzeczywistnienie. Podróżuje po świecie, przyczyniając się do rozpowszechnienia prawd niedualizmu advaity wedanty. Dzieli się swym prostym przesłaniem radości i pokoju, które można odnaleźć poprzez życie chwilą obecną, prawdziwe zatrzymanie i wyjście poza osobiste dramaty i historie cierpienia. Urodziła się w Teksasie, pracowała jako nauczycielka, prowadziła gabinet akupunktury, wyszła za mąż i została matką. Jak sama opisuje miała wszystko co potrzebne jest do szczęścia, a mimo to ciągle odczuwała pustkę, której w żaden sposób nie potrafiła wypełnić. Prowadziła poszukiwania duchowe i interesowała się wszelkimi metodami pracy z umysłem, praktykowała vipassanę, zen, buddyzm tybetanski, ale ciągle miała poczucie, że nie osiągnęła szczęścia i spokoju, który przeczuwała, że istnieje. Dopiero spotkanie z Poonjaji w 1990 roku odmieniło jej życie. Dzięki obecności i pomocy swojego ostatniego nauczyciela osiągnęła samopoznanie, które zakończyło jej cierpienie. Poonja nadał jej imię Gangaji pochodzące od rzeki Ganges. Jest autorką książek: „Ty Jesteś Tym!”, „Wolność i postanowienie – żywa granica oddania się”, „Diament w twojej kieszeni” oraz autobiografii: „Tak jak ty”.
”Prawda o tym, kim jesteś to świadomość: nie twoje imię, nie twoje ciało, nie twoje emocje i nie twoje myśli. To są tylko przykrywki, które przychodzą i odchodzą. (..) Świadomość jest wolna. Nie jest ograniczona żadną nazwą czy koncepcją. (..) Jesteś czystą świadomością. Zawsze byłeś wolny, bo zawsze byłeś świadomością”.

 

Ośrodek: The Gangaji Foundation; P.O. Box 716; Ashland OR 97520; 541-482-3100; 800-267-9205; 541-552-9921

 

Strony www:
http://www.gangaji.org/
http://www.kheper.net/topics/gurus/Gangaji.html
http://www.gangajisangha.org/

 

Literatura:
• You Are That
• The Diamond In Your Pocket
• Freedom & Resolve: The Living Edge of Surrender
• Just Like You: An Autobiography
• Diament w twojej Kieszeni

 

DOUGLAS HARDING (1909–2007)

 


 

Angielski filozof i mistyk, architekt, niezłomny poszukiwacz prawdy. Jego rodzice należeli do Bractwa Plymouth – ultrafundamentalnej grupy chrześcijańsko- purytańskiej, która zabraniała wszelkich zbytecznych kontaktów ze „światem".W wieku dwudziestu jeden lat odstąpił od Bractwa, a rodzice i krewni wyrzekli się go i został sam, bez pieniędzy i pracy. Jego purytańskie wychowanie (niedozwolone było czytanie gazet, powieści, chodzenie do kina czy teatru, słuchanie muzyki, posiadanie przyjaciół spoza Bractwa, śmiech) przyniosło mu jednak wartości duchowe za które Harding był wdzięczny, chociaż dopiero w późniejszym życiu odzyskał wiarę. Mimo iż został dobrym architektem i odniósł sukcesy w tej dziedzinie, pracując w Anglii i w Indiach (gdzie żył przez osiem lat), nigdy nie poświęcił się całkowicie swojej profesji. Pragnął znaleźć odpowiedź na pytania: Czym lub kim jestem? Jaka jest moja rola tutaj? Czym jest mój prawdziwy związek z innymi, ze światem, z Bogiem? Jego książka „On Having No Head” opisuje, jak w wieku trzydziestu czterech lat doszedł do „pełnego zrozumienia własnej Natury" i znalazł odpowiedź na wszystkie pytania. Dopiero później stopniowo odkrywał, że jego „widzenie" znalazło potwierdzenie w tradycji mistycznej, a w szczególności - jak sam twierdzi – w tradycji zen i sufizmie. Zachęcony ich pismami, drugą część życia poświęcił na opracowanie szczegółów i możliwości zastosowania swojego oryginalnego odkrycia. Przedstawił to w książkach, wykładach, a także w praktycznej formie pracy grupowej. Harding większość czasu spędzał w Nacton w Suffolk, gdzie prowadził dom otwarty dla przyjezdnych, zainteresowanych jego filozofią. Często podróżował po Europie i Stanach, prowadząc warsztaty i kameralne wykłady. Podkreślał, że mówi zawsze za siebie, w pierwszej osobie liczby pojedynczej, gdyż uważa, iż nie może mówić za kogokolwiek.

 

Ośrodek: The Shollond Trust 87B Cazenove Road London N16 6BB United Kingdom +44 (0) 20 8806 3710 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. www.headless.org

 

Strony www:
http://www.headless.org/
http://www.spiritualteachers.org/douglas_harding.htm
http://www.realization.org/page/doc1/doc106a.htm

 

Literatura:
• On Having No Head: Zen And The Redescovery of The Obvious
• The Hierarchy of Heaven And Earth
• Face To No-Face: Rediscovering Our Original Nature
• Look For Yourself: The Science And Art of Self-Realization
• Open to The Source: A Practical Guide For Seeing Who You Really Are

 

Filmy:
Wywiad
Warsztaty

 

THOMAS HUEBL (ur.1971)

 


 

Współczesny nauczyciel duchowy (ur.1971), twórca Festiwalu Świętowania Życia (The Celebrate Life Festival), zalożyciel Akademii Wewnętrznej Nauki (Academy of Inner Science). Akademia jest miejscem otwartym dla wszystkich, którzy czują w sobie wezwanie do Przebudzenia i chcą dać temu wyraz w zewnętrznym świecie. Tworzy przestrzeń służącą zgłębianiu współczesnego mistycyzmu, który ma swój bezpośredni wkład w kulturę Przebudzenia. Program przez nią oferowany skupiony jest nie tylko na osobistym doświadczaniu transcendencji, ale również na aktywnym zaangażowaniu w problemy i wyzwania, z którymi zmaga się ludzkość w dzisiejszym, nowoczesnym świecie. Jednym z celów Akademii jest próba łączenia wiedzy, będącej wynikiem wewnętrznego wglądu, z wiedzą o świecie zewnętrznym.
Hübl prowadzi warsztaty i szkolenia, które umożliwiają uczestnikom doświadczanie głębszych wymiarów samo-świadomości i indywidualnej odpowiedzialności. Głosi, że radykalna ścieżka wychodzenia poza świat egocentryzmu otwiera drzwi do pogłębionej, autentycznej ekspresji, służenia światu i skupienia na absolucie. W jego przekonaniu kolejnym krokiem w ewolucji ludzkości jest „wyższe My” („higher We”), które stwarza możliwość rozwoju nowych umiejętności służących uzdrawianiu i integracji.

 

“Prawdziwa przyszłość to ziemia superświadomości, do której zawsze wchodzili i wchodzą pionierzy ludzkości.”

 

“Wszystko co powstrzymujemy przed ofiarowaniem światu tworzy nasze więzienie.”

 

Ośrodek: Academy of Inner Science, Hegelgasse 8/22,1010 Vienna, Austria

 

Strony www:
http://www.thomashuebl.comindex.php?lang=en
http://www.innerscience.info/home_en.html
http://www.celebratelife.co.za/

 

Literatura
• Sharing the Presence - Wo warst du bis jetzt? Wie Präsenz dein Leben transformiert

 

Zbiór filmów

 

CATHERINE INGRAM (ur.1952)

 


 

Amerykańska nauczycielka duchowa, uczennica Poonjaji, bliska advaity wedanty i nonduality. Urodziła się w Wirginii. Już w młodości prowadziła poszukiwania duchowe i intensywnie praktykowała medytację buddyjską. Po 17 latach praktyki i studiów buddyzmu spotkała Poonjaji i w jego obecności osiągnęła samorealizację. Naucza na terenie Stanów Zjednoczonych. Od 1992 roku prowadzi Dialogi Dharmy oraz obozy odosobnienia w ciszy i spotkania w Stanach Zjednoczonych, Europie i Australii. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka, specjalizująca się w temacie świadomości i aktywizmu. Ufundowała “Living Dharma”, fundację charytatywną poświęconą zasadom dharmy „w ciszy i w działaniu”.
Jest współzałożycielką Meditation Society w Barre (Massachusetts) oraz Peoples Organization (UNPO) w Hadze. Jest członkiem Komitetu Stu dla Tybetu. Autorka kilkanastu książek m.in. „Passionate Presence: Seven Qualities of Awakened Awareness”, “In the footsteps of Ghandi”, “A crack in everything”. Pisała:
„Praktyczna mądrość w niepewnych czasach:
Wszystkie czasy znane historii były niepewne z powodu faktu, że w każdym momencie stykamy się z możliwością straty i śmierci. Nasze sanktuarium nie polega na szukaniu bezpieczeństwa w świecie. Bezpieczeństwo zależne od rzeczy i warunków na świecie jest iluzją. Nasze sanktuarium leży w naszej zdolności, żeby namiętnie cieszyć się pięknem, żeby pokazać się w miłości do naszych przyjaciół i krewnych, żeby żyć lekko na ziemi i żeby doświadczać cudu. Nasze schronienie leży również w łatwości pogodzenia się ze stratą, kiedy nieuchronnie nadchodzi. W ten sposób nasza przebudzona inteligencja jaśnieje zarówno w trudnych, jak i w szczęśliwych czasach, a nasze życie pozostaje świeże.”

 

Ośrodek: Living Dharma P.O. Box 791987 Paia Hawaii 96779 U.S.A. +1.510.250.7902 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Strony www:
http://www.catherineingram.com/biography.html
http://peterspearls.com.au/catherine-ingram.htm

 

Literatura:
• In The Footsteps of Gandhi: Conversations With Spiritual/Social Activists
• Passionate Presence: Seven Qualities of Awakened Awareness
• A Crack In Everything

 

Filmy:
Zbiór filmów
Awakened Relationship

 

JIDDU KRISHNAMURTI (1895–1986)

 


 

Hinduski filozof, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli i nauczycieli duchowych, nazywany Samotnym Nauczycielem. Nie wyznawał żadnej religii ani określonej filozofii. Przez całe życie nieprzerwanie jeździł po świecie przekazując swoją naukę w trakcie spotkań i wykładów. Wyjaśniał filozofię niezależnego umysłu i naturę tożsamości człowieka. Znany i kochany w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jego myśl wywarła ogromny wpływ na uczestników ruchów młodzieżowych lat sześćdziesiątych.
Jeszcze w dzieciństwie mały Jiddu został wybrany przez Towarzystwo Teozoficzne do roli Nauczyciela Ludzkości, przyszłego Mesjasza i w takim duchu był wychowywany przez Annie Bessant (przewodniczącą Towarzystwa). W 1909 stanął na czele Zakonu Gwiazdy na Wschodzie – organizacji, która miała zmienić pod jego przywództwem świat. Jednak w 1929 zrezygnował z wysokiej pozycji i honorów, rozwiązał Zakon i podjął się nauczania na własną rękę, poza jakimikolwiek systemami. Wygłosił wtedy słynne słowa, które zawarły kierunek całego jego przyszłego nauczania:
„Prawda to kraina bez dróg i nie można zbliżyć się do niej idąc jakąś ścieżką, nie zbliża do niej żadna religia, żadna sekta. Prawdy, która jest nieograniczona, nieuwarunkowana i nieosiągalna na jakiejkolwiek drodze, nie można zinstytucjonalizować (..) Z chwilą, gdy za kimś idziecie, przestajecie podążać za prawdą. (..) Pragnę uczynić człowieka wolnym. (..) uwolnić go od wszelkich klatek, od wszelkich lęków, nie chcę zaś zakładać religii (..) Jeśli znajdzie się choćby pięciu ludzi, którzy będą słuchać, którzy będą żyć z twarzami zwróconymi do wiecznośći, to wystarczy”. „Jeżeli będziecie bardzo dokładnie obserwować i badać, przekonacie się, że życie opiera się na intelektualnej koncepcji i że intelekt nie stanowi całego pola istnienia; jest tylko jego fragmentem.”

 

Ośrodki:
• Krishnamurti Foundation Trust, Brockwood Park, Bramdean, England Brockwood Park Bramdean, Hampshire SO24 0LQ, England +44 (0) 1962 771525 Fax: +44 (0) 1962 771159 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. www.kfoundation.org
• Krishnamurti Foundation of America, Ojai, California, USA P.O.Box 1560, Ojai, CA 93024, USA 805-646-2726, 805-646-6674 www.kfa.org
• Krishnamurti Foundation of India, Chennai, India Vasanta Vihar, 124 Greenways Road, Madras 600 028 (91)(44) 24937803/24937596, (91)(44) 24952328 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. www.kfionline.org
• Fundación Krishnamurti Latinoamericana, Barcelona, Spain (34) 938 695 042 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. www.fkla.org

 

Strony www:
http://www.jkrishnamurti.org/
http://www.jiddu-krishnamurti.net/
http://www.brainyquote.com/quotes/authors/j/jiddu_krishnamurti.html

 

Literatura:
• At the Feet of the Master
• Education as Service
• The Immortal Friend
• The pool of wisdom
• Life in Freedom
• The Dissolution of the Order of the Star: A Statement by J. Krishnamurti
• Early Writings Series
• From Darkness to Ligot

 

Filmy:
http://www.youtube.com/watch?v=JKvz3BdB2EE
http://www.youtube.com/watch?v=aFqevhTXMP0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=7G-7-ZiiM-o&feature=related

 

U.G. KRISHNAMURTI (1918–2007)

 


 

Uppaluri Gopala Krishnamurti, hinduski filozof , nazywany „szalonym mistykiem”, „anty-guru”, „wściekłym mędrcem”. Nie nauczał lecz burzył. Odrzucił wszelkie ścieżki duchowego rozwoju, nie założył żadnej szkoły. Od najmłodszych lat spędzał wiele czasu w pustelniach himalajskich, uprawiając jogę i medytację, między innymi u Swamiego Śiwanandy. Studiował także psychologię, filozofię Wschodu i Zachodu, mistycyzm. Był wykładowcą w Towarzystwie Teozoficznym. Słuchał wykładów Jiddu Krishnamurtiego. Pracował w Ramakrishna Mission. Autor książek, które zbulwersowały Europę („Myśl jest twoim wrogiem”, „Odwaga bycia samotnym”). W dniu swoich czterdziestych dziewiątych urodzin przeżył głębokie doświadczenie podobne do śmierci - całkowitą utratę tożsamości. Mimo, iż nazwał to przeżycie kataklizmem, było ono najbardziej wyzwalającym zdarzeniem całego życia. Wszędzie szukał odpowiedzi na pytanie: „Czy istnieje oświecenie?” I odkrył, że: „Nie istnieje nic co można by osiągnąć, nic co można by zdobyć, ani do czego można by dojść (..) nie ma niczego do zrozumienia”. Uważał, że do realizacji oświecenia nie można się przygotować, ponieważ nie prowadzi do niego żadna droga: „Świadomość jest tak czysta, że cokolwiek robisz,, by ją oczyścić, tylko ją w końcu zanieczyszczasz. Świadomość musi sama wybuchnąć..” Mówił:
„Wszystkie myśli są martwe, nie żyją (..) a zatem nie dotkniesz nigdy niczego żywego i nie będziesz miał kontaktu z niczym , co żyje, tak długo, dopóki będziesz używał swych myśli do rozumienia i doświadczania czegokolwiek”.
„Jest tylko życie z chwili na chwilę (..) wszystko to są miliony kadrów. Nie ma żadnej ciągłości, ani żadnego ruchu”.
„Ja nie mam ci nic do dania. Nie mam niczego, czego ty byś nie miał”.

 

Strony www:
http://www.well.com/~jct/
http://ug-k.blogspot.com/
http://www.spiritualteachers.org/u_g_krishnamurti.htm

 

Literatura:
• The Mystique of Enlightenment: The Radical Idead of U.G.
• The Courage to Stand Alone: Conversations With U.G. Krishnamurti
• Thought Is Your Enemy: Conversations With U.G. Krishnamurti
• The Little Book of Questions
• Mind Is A Myth: Conversations With U.G. Krishnamurti
• No Way Out: Conversations With U.G. Krishnamurti

 

Filmy:
Zbiór filmów

 

RAMANA MAHARISHI (1879–1950)

 


 

Hinduski mistrz duchowy, mistyk, filozof, najbardziej znany i ceniony guru XX wieku, powszechnie nazywany Maharishi - Wielki Riszi - Wielki Mędrzec. Wywarł olbrzymi wpływ na rozwój duchowości Europy i Stanów Zjednoczonych. Kontynuował mistyczną tradycję Ramakrishny, jego nauki klasyfikuje się jako advaita wedanta. W 1896 roku przeżył doświadczenie śmierci, które całkowicie zmieniło jego życie i dzięki niemu zrozumiał jaka jest jego prawdziwa natura. Całe życie spędził u podnóża góry Arunczala w Indiach. Jego szczególna droga, polegała na nieustannym stawianiu pytania „Kim jestem?” i odrzucaniu wszelkich odpowiedzi pojawiających się na ekranie umysłu. Zalecał wnikliwe badanie siebie, utrzymywanie ciągłej uwagi na świadomości swojej indywidualności (pozostawanie bez żadnej innej myśli oprócz myśli "ja"). Uważał, że gdy wyciszą się wszelkie inne myśli, pojawia się czysta Jaźn, Atman-Brahman i wtedy poszukiwacz uzmysławia sobie swoją jedność duchową z Jaźnią. Jego przesłanie:
„Istnieje tylko jedna Rzeczywistość. Cokolwiek myślisz o czymś, tak to wygląda. Jeśli nazwiesz to czasem, jest to czas. Jeśli nazwiesz to istnieniem, jest to istnienie”. „Niewysłowiona świadomość-Duch (Brahman-Atman, Self, prawdziwe Ja/Jaźń) jest tym, co jest rzeczywiste. Jest to Czysty Świadek, wieczny, nienarodzony Widz. Bezforemna promienna Pustka. Pozaczasowa, wieczna esencja. Pełna i doskonała świadomość ciągłej teraźniejszości”.
„Urzeczywistnienie Jaźni jest największą pomocą jaką można wyświadczyć światu (..) nie należy zapominać, że można ją osiągnąć nawet w miastach, w wirze światowych zajęć”.
„Świat jest wytworem twego umysłu. Poznaj swój umysł. Wtedy zobacz świat. Zobaczysz, że nie różni się od Jaźni”(..) „Wiesz, że nie wiesz nic. Odkryj tę wiedzę. To jest wyzwolenie".

 

Ośrodek: Sri V.S.Ramanan Sri Ramanasramam Tiruvannamalai Tamil Nadu 606 603, +91- 4175- 237200, +91 - 9244937292 ashram@sriramanamaharashi bookstall@sriramanamaharashi

 

Strony www:
http://www.sriramanamaharshi.org/
http://www.realization.org/page/topics/ramana.htm
http://www.nonduality.com/ramana.htm

 

Literatura:
• The Spiritual Teachings of Ramana Maharshi
• The Collected Works of Ramana Maharshi
• Who Am I
• Maha Yoga
• Words of Grace
• Talks With Ramana Maharshi
• Self Inquiry of Bhagavan Sri Ramana Maharshi
• Teachings of Ramana Maharshi In His Own Words

 

Filmy:
http://www.youtube.com/watch?v=SNXM4Sq-GIA
http://www.youtube.com/watch?v=O6P42XI8GRo&feature=related
40 Verses On Reality

 

MOOJI (ur.1954)

 


 

Nauczyciel duchowy advaity wedanty, uczeń Poonjaji. Anthony Paul Moo-Young urodził się na Jamajce. W roku 1969 przeniósł się do Anglii. Przez wiele lat pracował jako uliczny malarz. W 1987 roku przypadkowe spotkanie z chrześcijańskim mistykiem zmieniło jego życie i poprzez modlitwę przywiodło go do bezpośredniego doświadczenia wewnętrznej boskości. Doświadczył tak radykalnej zmiany świadomości, że zewnętrznie jego znajomym wydawało się, że jest zupełnie innym człowiekiem. Wraz z przebudzeniem jego świadomości duchowej, zaczęła się głęboka transformacja, która rozwijała się w formie wielu cudownych doświadczeń i wglądów mistycznych. Wkrótce potem przestał uczyć, opuścił dom i przez kolejne sześć lat dryfował w stanie spontanicznej medytacji i zapomnieniu o zewnętrznym świecie. W 1993 roku wyjechał do Indii, żeby odwiedzić miejsce gdzie żył Ramakrishna, ale przypadkiem trafił do Papaji i pozostał z nim kilkanaście miesięcy. Pewnego dnia mistrz powiedział mu: „Jeśli pragniesz stać się jednym z prawdą, musisz całkowicie zniknąć.” Słysząc to, w jego umyśle pojawiło się wielkie uczucie pokoju, pustki i miłości wobec mistrza. Jego umysł został włączony do Źródła. Od 1999 roku Mooji naucza prawd advaity wedanty. Obecnie mieszka w Londynie, gdzie naucza wszystkich, którzy są zainteresowani poszukiwaniem prawdy. Podróżuje również do Europy i Indii. Przesłanie: „.. niektórzy z was czekają na cud w waszym życiu (..) ale całe życie jest cudem. Gdyby to naprawdę zależało od ciebie, mój drogi, nie przetrwałbyś dnia! Czy to ty sprawiasz, że twoje ciało funkcjonuje? Czy to ty sprawiasz, że bije twoje serce? (..) Całe życie jest cudowne, ale ty tego nie rozpoznajesz. (..) oddzielasz się od kosmicznej harmonii, stajesz się uciekinierem od Wieczności. Czyż nie jest to niedorzeczny pomysł? Po prostu zatrzymaj się i zastanów.”

 

Ośrodki:
http://www.mooji.org/
• Anglia: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 0044 (0) 7570 89 63 54
• Szwecja: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. +46 760 22 06 99, +46 247 133 96, +44 (0) 7899 0567
• Irlandia: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. +353 87 993 6398, +353 91 585 722, +353 87 280 5986
• USA: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. +1 215 680 5723

 

Strony www:
http://www.mooji.org/
http://mooji.satsangs.net/
http://moojiblog.blogspot.com/

 

Literatura:
• Illumination: Non-Duality
• The Mystery of Being
• Before I Am (Dialogues With Mocji)
• Breath of The Absolute

 

Filmy:
Zbiór filmów

 

NEELAM (ur.1963)

 


 

Nauczycielka duchowa, uczennica Poonjaji. Urodziła się w Polsce. O swoim dzieciństwie mówi że nie odznaczało się niczym szczególnym ani dramatycznym, natomiast pamięta że w wieku 9 lat podczas wakacji doświadczyła stanu w którym jej umysł się zatrzymał, a ona odczuwała połączenie „z tym co naprawdę jest” jak sama się wyraża. Nie miała z kim o tym porozmawiać, a po jakims czasie to wrażenie po prostu minęło. Jej pasja dla tai-chi zawiodła ją do Niemiec a następnie do Stanów Zjednoczonych. Czytając dzieła mistrzów duchowych i praktykująć tai chi rozpoznawała intuicyjnie, że jest na właściwej ścieżce, choć nie wiedziała do końca co się w niej działo. Przez kilka lat była pod wpływem nauk Matki Meery i Ramana Maharishiego, aż w 1994 roku gdy wyjechała do Indii spotkała swojego najważniejszego mistrza duchowego: Poonja (Papaji). Jego obecność zakończyła wszelkie jej wcześniejsze poszukiwania i pozwoliła odkryć Prawdę. W 1996 roku otrzymała od niego błogosławieństwo, żeby udzielać satsangów (dosłownie „Spotkanie w prawdzie”) na Zachodzie. Od 1998 r. organizacja charytatywna „Fire of Truth Satsanga” wspiera nauczanie Neelam. W 2003 roku przeniosła się do Colorado, gdzie mieszka obecnie. Znana ze swojej prostoty i intuicyjnego wglądu, Neelam wskazuje nam prawdę która leży w nas samych. Zaprasza nas do bycia czułymi dla siebie samych i skończenia z samokrytyką. Naucza:
„Bądź tu i teraz. Identyfikuj się ze świadomością i uważnością, a nie z ciałem i jego historią, bo to wyzwala z cierpienia. Otwarcie i akceptacja wszystkiego takim, jakim jest tu i teraz, to klucz do wolności. Obecność i gotowość przyjęcia i odpowiedzi na wszystko, co jest, wyraża odpowiedzialność za fakt, że każdy z nas ma głęboką znajomość prawdy”.

 

Ośrodek: http://www.neelam.org/contact.php P.O. Box 304, Hotchkiss, CO 81419 USA 757.961.9901 Direct to Neelam: 330 Anaya Ranch Rd, Galisteo, NM 87540, USA

 

Strony www:
www.neelam.org

 

Literatura:
• Noticing Presence

 

Filmy:
Zbiór filmów

 

NIRMALA

 


 

Jest nauczycielem duchowym w tradycji niedualizmu advaity wedanty. Po trwających całe życie poszukiwaniach duchowych, poznał Neelam, uczennicę Poonjaja (Papaji), która pomogła mu odkryć Prawdę. Przekonała go, że żadne poszukiwania nie są konieczne, bowiem nic nie jest utracone. Po doświadczeniu głębokiego przebudzenia duchowego podczas swojego pobytu w Indiach, rozpoczął prowadzenie satsangów i niedualne przewodnictwo duchowe. Ta tradycja duchowej wiedzy została rozpowszechniona dzięki Ramanie Maharishiemu, świętemu Indii, nauczycielowi Papajiego. Widzenie Nirmali zostało też poszerzone przez jego przyjaciela i mistrza Adyashantiego. Nirmala prowadzi satsangi w podzięce za miłość i łaskę, które otrzymał od swoich mistrzów. Satsang Advaita jest celebracją możliwości rozpoznania, w każdym momencie, prawdy o tym kim jesteśmy. Nirmala oferuje przyjazne i współczujące podejście w tej tradycji odkrywania prawdy bytu. Mieszka w Sedona, Arizona wraz ze swoją żoną Giną i psami. Jest również autorem książek i poezji, w której próbuje opisać zawsze żywą obecność miłości i jej różnorodne formy. Pisze:
„Zawsze myślałem, że przyjdziesz do mnie jako piękna kochanka,
Nigdy nie sądziłem że skradniesz moje serce nie będąc pod żadną postacią.
Zawsze myślałem, że potrzebuję ramion by mnie objęły i ust by scałowały mój ból,
Ale znalazłem spełnienie w objęciach pustej przestrzeni.
Zawsze chciałem byś przemówiła do mnie słowami czułej słodyczy,
Teraz wiem że szepczesz cicho o twej nieumierającej miłości.
Zawsze wiedziałem, że cię znajdę chociaż głupio szukając cię wzrokiem
Byłaś tu zawsze, schowana, poza zasięgiem wzroku, w moim sercu.”]]>

 

Ośrodek: http://endless-satsang.com/ Endless Satsang Foundation 295 Mission Road Sedona, Arizona 86336 USA

 

Literatura:
• Living From The Heart
• Nothing Personal: Seeing Beyond The Illusion of A Separate Self
• Gifts With No Giver: A Love Affair With The Truth
• Satsang With Nirmala: Meeting Yourself With Love
• Satsang With Nirmala: Experiencing Oneness

 

Filmy:
Zbiór filmów
http://www.youtube.com/watch?v=_KdFN3IoGEo&feature=related

 

NISARGADATTA MAHARAY (1897–1981)

 


 

Wielki mędrzec hinduski XX wieku, nauczający zgodnie z drogą advaity wedanty. Początkowo prowadził zwyczajne życie – był urzędnikiem, miał sklepik z papierosami, rodzinę. Dopiero w wieku 37 lat spotkał swojego mistrza Sri Siddharameshwar Maharay i w trzy lata później urzeczywistnił swoją „prawdziwą istotę”. Przyjął imię Nisargadatta (od nisarga = spontaniczny, wrodzony oraz datta = obecność). Urządził sobie pokój do medytacji nad sklepem prowadzonym przez syna, a ludzie szybko zaczęli zbierać się wokół sklepu, przyciągani jego mądrością i szczególnym darem mówienia. W latach 70 zaczęli też przybywać spragnieni duchowości ludzie Zachodu. Zadawali mu pytania, a mistrz na nie odpowiadał. Nigdy nie chciał założyć aszramu, by nie stać się więźniem żadnej instytucji, nigdy niczego też sam nie napisał ( jego nauki nagrywano na magnetofon i publikowano). Jego nauki wypływały z jego własnego wewnętrznego doświadczenia. Podkreslał w nich, że wszyscy jesteśmy ofiarami iluzji, rzeczywistość nie jest taka jak nam się wydaje. Świat, w którym żyjemy, to tylko wytwór błędnego poznania. Musimy zatem, na powrót stać się tym, czym naprawdę jesteśmy –„Bytem/ Świadomością/ Błogością (sacti-ananda)”. Już teraz jesteśmy wyzwoleni, wystarczy tylko to sobie uświadomić. Mówił:
„ Każda religia to tylko sposób układania słów. Żadna nie jest zła, ani dobra; jest po prostu jedną z prób wytłumaczenia niewytłumaczalnego. Ważniejszy od religii jest sposób w jaki ją weryfikujesz. Badanie przynosi owoce. Wybierz taką, która do ciebie przemawia, eksperymentuj z nią, rób to poważśnie i rzetelnie, a odkryjesz prawdę. (..) Chrzescijaństwo to pewien sposób układania słów, a hinduizm to inny sposób. Ale nie o słowa tutaj chodzi. Prawda jest poza słowami i nie nadaje się do przekazu; można jej tylko doznać. Gdy znajdziesz ją, spowoduje eksplozjęw twoim umyśle”.
„Ktoś kto jest gotów do wiedzy absolutnej, w jakiś sposób usłyszy o niej i podąży za nią”.

 

Strony www:
http://www.nisargadatta.net/
http://www.prahlad.org/gallery/nisargadatta_maharaj.htm
http://nisargadatta.co.cc/

 

Literatura:
• I Am That
• Seeds of Conciousness
• Prior to Conciousness
• Conciousness And The Absolute
• The Nectarof Immortality
• The Ultimate Medicine
• Pointers to Nisargadatta Maharaj
• Nisargadatta Maharaj „Rozmowy z mędrcem”, wyd. ATMA 1992

 

Filmy:
http://www.youtube.com/watch?v=MUyLIYVrd5U
http://www.youtube.com/watch?v=EtF_Ud2M0HU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=BNIvQzryesY&feature=related

 

TONI PACKER (ur.1927)

 


 

Urodziła się w Niemczech, lecz przez większość dorosłego życia mieszkała w Nowym Jorku. Pod koniec lat siedemdziesiątych została nauczycielem buddyzmu zen w linii Philip’a Kapleau. Jednak po kilku latach nauczania w tej tradycji, zainspirowana pismami Jiddu Krishnamurtiego odeszła od zen odrzucając jego hierarchiczny patriarchalizm i ceremonialność. Prowadzi warsztaty i odosobnienia od 1976 roku. Przez wiele lat pracowała w Europie i Kalifornii, od 1985 roku koncentruje swoją energię na pracy w Ośrodku Poszukiwań Medytacyjnych w Springwater w stanie Nowy Jork. Znana także w Polsce, gdzie od 1990 roku przez wiele lat prowadziła kilkudniowe odosobnienia medytacyjne. Jest autorką wielu książek (m.in. „Światło odkrywania”). Jej podejście jest jednoczesnie proste i radykalne. Nie nazywa siebie nauczycielem - zachęca jedynie do uważności i pytania o to co jest prawdą tej właśnie chwili, do uświadamiania sobie wszystkich schematów i nawyków, które nas od tej prawdy oddzielają. Pisze:
„Nie porzuciłam tradycji w proteście, ale zrobiłam to ponieważ, jakikolwiek autorytet, bycie czyimkolwiek wyznawcą, jakakolwiek przynależność do tego co jest znane, pamiętane i hołubione uniemożliwia dotarcie do prawdy. Żadna droga do niej nie prowadzi. Dlatego też nie ma tej jedynej! Prawdy nie znajdzie się przez dążenie do osiągnięcia celu w przyszłości, ale polega ona na zapytywaniu, dziwieniu się, i widzeniu tego co jest w tej chwili”.
„Wyłonienie się i rozkwit zrozumienia, miłości i inteligencji nie ma nic do czynienia z żadną tradycją, nieważne jak antyczna czy imponująca by nie była(..) To się dzieje całkowicie niezależnie kiedy człowiek pyta, zastanawia się, słucha i patrzy (..) Kiedy cichnie „ja” niebo i ziemia stają otworem. Tajemnica i istota życia nie są oddzielone od cichej otwartosci zwykłego słuchania.”

 

Ośrodek: http://www.springwatercenter.org/contact/ Springwater Center 7179 Mill St. Springwater NY 14560 USA +1 (585) 669-2141, +1 (585) 669-9573

 

Strony www:
http://www.thebuddhadharma.com/issues/2003/summer/packer.html
http://www.meditationblog.com/2005/03/07/toni-packer/
http://www.springwatercenter.org/teachers/packer/

 

Literatura:
• Work of This Moment • The Silent Question: Meditating In The Stilness of Not-Knowing
• Seeing Without Knowing & What Is Meditative Inquiry
• The Wonder of Presence And The Way of Meditative Inquiry
• Światło odkrywania, wyd. Santorski 2007

 

POONJAJI (1910–1997)

 


 

Jeden z największych mistrzów duchowych XX wieku. Chociaż sam nie identyfikował się z żadną tradycją, jego nauki były zgodne z naukami Ramana Maharshiego i advaitą wedantą. Hariwansh Lal Poonja urodził się w Pakistanie. Od momentu dzieciństwa, gdy w wieku ośmiu lat doświadczył samandhi - wielbił nieustannie imię Kriszny. Jako dorosły wiódł normalne życie nadal wielbiąc Krisznę. Po pewnym czasie wizje Boga przestały się pojawiać i rozpoczął podróż po całych Indiach w poszukiwaniu mistrza, który by mu pomógł pokazać Boga. W 1944, gdy miał 31 lat trafił do Ramana Maharishiego, który pozwolił mu zrozumieć, że Bóg którego szuka jest w nim samym i skierował go w stronę własnego Ja. Wskazał, że bogowie, którzy pojawiają się i znikają nie mają ciągłości, ciągłość ma tylko ten, który tych bogów doświadcza. Zachęcił go do odnalezienia Tego, który widział wizje Boga, ponieważ właśnie Ten (Świadomość) nie przemija. Zachęcił go, żeby odnalazł „widzącego”. Na te słowa Poonjaji doświadczył głębokiej przemiany. To jednak nie odwiodło go od praktyki powtarzania imienia Kriszny i dopieropo latach poczuł, że nie może dłużej skłonić swojego umysłu do myślenia o Bogu. Poprosił Ramanę o pomoc, na co ten odpowiedział, że „nie jest to problemem. Wszystkie praktyki miały doprowadzić go do tego miejsca w życiu, w którym się właśnie znalazł, i mogą być porzucone, bo już spełniły swoje zadanie”. Słysząc to Pooonjaji zrozumiał, że jest i że był zawsze. Po transformacji, mieszkał w Indiach i Pakistanie, podróżował też do Europy i USA. Miał wielu uczniów na całym świecie. Jego przekaz głosił, że Ja jest już oświecone i wolne. Podkreślał, że ostatecznie nie ma różnicy między guru a uczniem, nie ma ucznia, nie ma guru, nie ma nawet przesłania. Powtarzał, że słowa mogą tylko wskazywac na prawdę, ale nigdy nie są ostateczną prawdą i że intelektualne rozumienie, bez bezpośredniej realizacji prawdy poprzez własny wgląd nie wystarcza.

 

Ośrodek: http://www.meditation.dk/contact.htm +45 20 47 46 45 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Strony www:
http://www.satsangbhavan.net/
http://www.avadhuta.com/
http://www.leelacommunity.org/eli-jaxon-bear/papaji-tribute.html

 

Literatura:
• The Truth Is
• Wake Up And Roar
• Papaji: Interviews
• Meeting Papaji: First Hand Accounts
• Nothing Ever Happened
• This

 

Filmy:
Zbiór filmów

 

RUPERT SPIRA (ur.1960)

 


 

Nauczyciel duchowy (ur. 1960), angielski pisarz i znany artysta zajmujący się twórczością ceramiczną. Studiował sztukę i wzornictwo w Surrey (Wielka Brytania). W swojej twórczości zainteresowany jest badaniem relacji zachodzących pomiędzy formą i świadomością, umysłem i przedmiotem. Już od wczesnych lat życia Rupert był głęboko zainteresowany badaniem natury Rzeczywistości. Przez 20 lat poszukiwał inspiracji w twórczości myślicieli i nauczycieli takich jak Uspieński, Krishnamurti, Rumi, Shankaracharya, Ramana Maharshi, Nisargadatta i Robert Adams. Dwanaście lat temu spotkał swojego nauczyciela - Francis Lucille, który wprowadził go w nauki Jean Klein, Parmenides’a, Wei Wu Wei i Atmanda Krishnamerton’a, a co najważniejsze, bezpośrednio poprowadził go w kierunku poznania prawdziwej natury doświadczenia.
Jego pierwsza książka „Przejrzystość Reczy”(„The Transparency of Things”) z podtytułem „Kontemplowanie Natury Doświadczenia” („Comntemplating the Nature of Experience”), została wydana w 2008r. przez wydawnictwo Non Duality Press. Obecnie Spira pracuje nad swoją drugą książkę i dzieli się doświadczeniem podróżując po Wielkiej Brytanii, Europie i Stanach Zjednoczonych.

 

Strony www:
http://www.rupertspira.com/
http://www.stillnessspeaks.com/rupert_spira

 

Literatura:
• The Transparency of Things. Contemplating the Nature of Experience
• Eseje dostępne online

 

Zbiór filmów

 

HANS STEINKE

 


 

Życiorys (historia, która wydaje się być bez końca)

 

1947 Rok urodzenia, północne Niemcy

 

1962-78 Kształcenie w zawodzie cieśli i kreślarza. Szkoła, Wojsko. Pierwsze małżeństwo. Różne prace dorywcze. Studia i praca na stanowisku architekta.

 

1979-1992 Spotkanie i nauka u indyjskiego mistrza OSHO. Emigracja do Indii.
Pięcioletnia praktyka jako Rebalancing-Bodyworker i dziesięcioletni okres występów jako duchowy Standup-Komediant w “The World of OSHO”. Początek pracy terapeutyczno-duchowej w Europie.

 

1993-1996 Spotkanie i nauka u indyjskiego mistrza Advaita POONJAJI w Lucknow, Indie.
Pierwsze Satsangs w Izraelu, na Sycylii, w Szwajcarii, Francji, Norwegii, Szwecji i Finlandii.

 

1997 – 1999 Powrót do Niemiec, Berlin, Hamburg. Spotkanie z nauczycielem Advaita MIKAIRE

 

1999-2004 Spotkanie i nauka u nauczyciela Advaita OM C. PARKIN w Niemczech. Zmiana orientacji z oparcia na “zewnętrznym” Mistrzu lub Nauczycielu. Rozwiązanie tradycyjnej formy Satsangu.
Odtąd moją pracę z ludźmi skupiam na teraźniejszej obecności: bezpośrednie, pełne humoru, proste, choć nietypowe dialogi obnażające wnętrze, w których wytrwale konfrontujemy się z chwilą obecną. Nie jest to praca łatwa, ale głęboko oparta w rzeczywistości. Trudno udaje się ją wpasować w jakąś tradycyjną koncepcję pracy duchowej. I właśnie w tej teraźniejszej obecność jakiekolwiek koncepcje są niepotrzebne….

 

2005 Utworzenie duchowego procesu nauczania: ‘SAT-ZEN – ZWROT KU WNĘTRZU’

 

2006 Spotkanie i zawarcie przyjaźni z uzdrowicielem i współczesnym mistykiem MANUELEM SCHOCH i jego żoną EFFIE SCHOCH-SPILIOTIS ze Szwajcarii.

 

2007 Publikacja książki “Bóg jest tam, gdzie twoja najgłębsza niepewność” z relacjami uczestników założonego przeze mnie procesu nauczania ‘Sat-Zen – zwrot ku wnętrzu’.
Założenie ‘SAT-ZEN – FORUM POŚWIĘCONE ŻYCIODAJNEJ MEDYTACJI’ w Lipsku, Wiedniu, Belzig koło Berlina, Mecklenburg-Vorpommern i w Luxemburgu.

 

2008 Założenie Stowarzyszenia na rzecz pracy wewnętrznej: ‚SAT-ZEN LEIPZIG’

 

2009 Spotkanie z indyjskim nauczycielem Advaita i mistrzem RAMESH BALSEKAR krótko przed jego śmiercią w Bombaju, w Indiach.
Praktyczne i poznawcze potwierdzenie nauk Advaita: Życie nie ma nic wspólnego z wysiłkiem albo inicjatywą jakiejkolwiek osoby, tylko jest wydarzeniem bezpodmiotowym, który omylnie traktowany jest jako osobista historia. ‚Życie toczy się nie przez ciebie, tylko bez ciebie RAMESH

 

2010 Otwarcie ‘SAT-ZEN – CENTRUM’ w Lipsku pod przewodnictwem Kathariny Burmeister.
Pierwsze wydanie DVD: ‘Odkrycie bezosobowej świadomości’.

 

2011 Założenie ‚SAT-ZEN – FORUM POŚWIĘCONE PRACY WEWNĘTRZNEJ’ w Essen.
Książka ‘Właśnie teraz – moment, w którym nie masz żadnego wyboru’ mojego autorstwa i mój życiorys ‘Nie jesteś mistrzem’ autorstwa Wolfganga Neuhubera, Wiedeń, są w trakcie przygotowań do publikacji.
Videoclips z pracy w forum Sat-Zen i ‘Dialogi z przyjaciółmi’ są dostępne na Google-Video, YouTube, Jetzt-TV i na www.hans-steinke.com
Drugie wydanie DVD: ‘Teraźniejszy punkt widzenia’.
Trzecie wydanie DVD: ‘Żyję teraz’ jest w trakcie przygotowań do publikacji.

 

“Teraźniejsze przeżywanie jest wyraźną wskazówką na to, co nazywamy TERAZ. To, że istnieje”  Chęć przeżywania teraźniejszości, jest z kolei oczywistym znakiem jej upodmiotowienia”.

 

“Droga mojego życia często nieoczekiwanie zmieniała kierunek. Zdarzały się ruchy energii, które jakby pchały mnie w jedno, z góry ustalone miejsce. Już wcześnie, szczególnie jako aktor i Stand-Up-Komediant, skupiałem moją uwagę na teraźniejszej obecności – czyli tym co nazywamy TERAZ. W odkrywaniu teraźniejszości nigdy nie miała znaczenia moja wiedza, tylko głęboka więź z ludźmi i wydarzeniami. Więź ta w jakiś zagadkowy sposób pomagała i wspierała mnie na poziomie energetycznym.

Nigdy nie chodziło mi o to, aby czegoś dokonać, ale żeby coś poznać.

 

Teraz nazywam to bardzo prosto: pociąg do naturalnej mądrości. Istnieje bowiem wewnętrzna wiedza, pierwotne zaufanie, które w naturalny sposób kieruje nami i nas prowadzi. Nie możesz tego rozpoznać, ale jednocześnie to teraźniejsze zjawisko jest bardziej oczywiste, niż to, że mogłoby nie istnieć albo być niezauważone. Bezosobowe przeżywanie teraźniejszości, nazywane też Tao Istnienia, jest istotną energetyczną nicią mojej historii.

 

Istnieje proces, w którym JA, jako tak zwana OSOBA albo ten, który podejmuje działanie, nie “odgrywa żadnej roli, chociaż OSOBA ta zawsze chciałaby inaczej.”

 

ECKHART TOLLE (ur.1948)

 


 

Jeden z najbardziej znanych nauczycieli duchowych XX wieku. Autor książek z dziedziny duchowości. Nie związany z żadną konkretną religią ani tradycją duchową. Urodzony w Niemczech jako Ulrich Tolle, dorastał w Anglii, a od 1995 roku mieszka na stałe w Vancouver w Kanadzie. Kształcił się i pracował naukowo na Uniwersytecie Cambridge. W wieku 29 lat, po okresie depresji i myśli samobójczych, przeżył głęboką wewnętrzną transformację, samoistne urzeczywistnienie, które radykalnie zmieniło bieg jego życia. Kolejne lata poświecił na zrozumienie, zintegrowanie i pogłębienie przemiany, która zapoczątkowała intensywną podróż wgłąb siebie. Jego przeżycia stały się osnową książki „Potęga teraźniejszości”, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem czytelników na całym świecie. Jego proste przesłanie pomogło już niezliczonej ilości ludzi z całego świata odnaleźć wewnętrzny spokój. Esencją nauk jest transformacja świadomości, duchowe przebudzenie, w którym Tolle upatruje kolejnego kroku w rozwoju ludzkości. Jest ono niezbędne nie tylko dla osiągnięcia osobistego szczęścia, ale również zakończenia konfliktów na naszej planecie. Pisał:
„Zmień swoje życie. Po prostu zrozum, że jedyny czas jaki kiedykolwiek posiadałeś to chwila obecna.”
„Słowo „oświecenie” przywodzi na myśl jakieś nadludzkie osiągnięcie, a ego, chętnie podtrzymuje to przekonanie, lecz tak naprawdę wyraz ten oznacza twój naturalny stan autentycznie odczuwanej jedności z Istnieniem. Pozostając w tym stanie, jesteś połączony z czymś niezmierzonym, z czymś co w istocie jest tobą, a zarazem jest od ciebie znacznie większe.” (..) „Istnieniem jest wieczne, stale obecne Jedno Życie, ukryte w niezliczonych formach, które podlagają narodzinom i umieraniu (..) Ale nie próbuj ogarnąć Istnienia umysłem. Możesz je poznać jedynie wtedy, gdy umysł znieruchomieje”.

 

Ośrodek: www.eckharttolle.com Eckhart Teachings P.O. Box 93661, Nelson Park RPO, Vancouver, BC V6E 4L7, 604-893-8500 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Strony www:
http://www.eckharttolletv.com/
http://www.inner-growth.info/power_of_now_tolle/eckhart_tolle_home.htm

 

Literatura:
• The Power of Now
• Practicing the Power of Now
• Stillness Speaks
• A New Earth: Awakening to Your Life's Purpose
• Milton’s Secret: An Adventure of Discovery Through, When, And The Power of Now
• Oneness With All Life: Inspirational Selections From A New Earth
• Guardians of Being
• Potęga Teraźniejszości, wyd. Wydawnictwo A, 2003
• Nowa Ziemia. Przebuszenie Świadomości Sensu Życia, wyd. Medium, 2008
• Mowa Ciszy, wyd. Studio Astropsychologii, 2009
• Praktykowanie Potęgi Teraźniejszości, Wyd. Biblioteka Nowej Ziemi, 2008

 

Filmy:
Zbiór filmów
1,5-godzinny wywiad z Eckhartem Tolle
http://www.youtube.com/watch?v=dIyngFN35P0
http://www.youtube.com/watch?v=T45-q1C1PBk&feature=related

 

KEN WILBER (ur.1949)

 


 

Współczesny amerykański filozof, jeden z najbardziej znanych i cenionych myślicieli XX wieku, nauczyciel duchowy, psycholog, teoretyk systemów i pisarz. Kontynuator nurtu filozofii wieczystej. Nazywany "długo oczekiwanym Einsteinem świadomości". Twórca integralnej teorii świadomości, założyciel Instytutu Integralnego w Boulder w Kolorado. Wspótwórca psychologii transpersonalnej. Autor ponad 20 książek m.in.: „Śmiertelni nieśmiertelni”, „Integralna teoria wszystkiego”, „Małżeństwo rozumu z duszą”, „Eksplozja świadomości”. Przedstawia w nich jak można łączyć naukę i religię, duchowy świat starożytnych mądrości ze światem współczesnej wiedzy. Ukazuje zasadniczą zgodność nauki i religijnych tradycji świata. W oparciu o dorobek kulturowy Zachodu i Wschodu, przedstawia syntezę wszystkiego, co do tej pory stworzyła ludzkość - nauki, religii, filozofii, sztuki. Owocem tej pracy jest Teoria Integralna, w której zbudował uniwersalny schemat porządkujący na nowo całą rzeczywistość. Teoria integralna to próba spojrzenia na świat jako na pewną całość, obejmującą coraz większymi okręgami materię (ciało, życie), umysł (psychikę, rozum), duszę i ostatecznie niedualnego Ducha. Sprzeciwia się koncepcji wyłącznie materialnego świata ( tzw. „płaskiej ziemi”). Misją jego Instytutu Integralnego jest propagowanie podejścia integralnego i jego zastosowań w codziennym życiu, polityce, biznesie, nauce i duchowości.
„Jest w tobie coś – to głębokie, wewnętrzne poczucie Ja – co nie jest pamięcią, myślami, umysłem, ciałem, doświadczeniem, uczuciami czy nastrojami (..) tym, co pozostaje nie zmienione przez upływ czasu, jest bezosobowy Świadek (..)
„ ..w najgłębszej głębi istnienia człowieka, w samym centrum czystej świadomości każdy – zjednoczony jest z Duchem, z Bóstwem, ze Wszystkim”.

 

Ośrodek: Integral Life, Inc, Attn: Robb Smith, 363 Centennial Pkwy Suite 150, Louisville, CO 80027

 

Strony www:
http://wilber.shambhala.com/
http://www.kenwilber.com/
http://www.integralworld.net/

 

Literatura:
• No Boundary: Eastern And Western Approaches to Personal Growth
• The Atman Project: A Transpersonal View of Human Development
• Up From Eden: A Transpersonal View of Human Evolution
• The Holographic Paradigm And Other Paradoxes: Exploring The Leading Edge of Science
• A Sociable God: A Brief Introduction to Transcendental Sociology
• Eye to Eye: The Quest For The New Paradigm
• Quantum Questions: Mystical Writing of The World’s Greatest Physicists
• Transformations of Conciousness: Conventional And Contemplative Perspectives On Development
• Spiritual Choices: The Problem of Recognizing Authentic Paths to Inner Transformation
• Grace And Grit: Spirituality And Healing In The Life of Treya Killam Wilber
• Sex, Ecology, Spirituality: The Spirit of Evolution
• The Eye of Spirit: An Integral Vision For A World Gone Slightly Mad
• One Taste: The Journals of Ken Wilber
• Integral Psychology: Conciouness, Spirit, Psychology, Therapy
• A Theory of Everything: An Integral Vision For Business, Politics, Science And Spirituality
• Speaking of Everything
• The Pocket Ken Wilber
• Spektrum Świadomości, wyd. Santorski 2009
• Krótka Historia Wszystkiego, wyd. SANTORSKI, Warszawa 1997
• Małżeństwo rozumu z duszą „Małżeństwo rozumu z duszą. Integracja nauki i religii”, wyd. Santorski 2008
• Boomeritis, wyd. Czarna Owca, 2010
• Eksplozja Świadomości, wyd. Abraxas, 1997
• Integralna Teoria Wszystkiego, wyd. Zysk i Ska 2006
• Jeden smak, wyd. Santorski & Co, 2000
• Psychologia integralna. Świadomość, duch, psychologia, terapia, wyd. Santorski
• Śmiertelni nieśmiertelni, wyd. Santorski, 2007

 

Filmy:
Zbiór filmów
http://www.youtube.com/watch?v=BA8tDzK_kPI
http://www.youtube.com/watch?v=3E8CAWawn2g

 

PAMELA WILSON (ur.1954)

 


 

Amerykańska nauczycielka duchowa, uczennica Roberta Adamsa, Poonja i Neelam. Naucza prawd advaity wedanty o niedualnej naturze wszechświata. Urodziła się w San Fransisco. Gdy miała 21 lat na raka umarła jej matka i stało się to punktem zwrotnym w jej życiu. Przez wiele lat nie radziła sobie z tą stratą, depresją, opuszczeniem przez przyjaciół, ale uparcie uczestniczyła w satsangach (w sankrycie „sat” oznacza prawdę a „sangha” grupę miłośników prawdy). Pewnego dnia podczas jednego ze spotkań w obecności jej nauczycielki Neelam spłynęło na nią pełne zrozumienie swojej boskiej natury, jedności i niepodzielności świata. Mieszka niedaleko Santa Fe w Nowym Meksyku. Gdy nie ma jej w domu podróżuje po USA, Kanadzie i Europie, prowadząc satsangi i odosobnienia duchowe. Zjednuje sobie ludzi humorem, współczuciem i głębokim zrozumieniem ludzkiej natury. Uważa, że każdy z nas jest guru swoich własnych myśli. Naucza:
„Każda myśl, każde uczucie to gość. Ty tylko mówisz: Witaj, chodź i usiądź obok.”
„Jesteś guru własnych myśli.Po co czekać na myśli, żeby zrealizować Siebie? Ty jesteś Sobą”
„Ciekawość jest drogą na której mądrość objawia się wewnątrz. Jest to forpoczta mądrości. Ciekawość narasta i jeśli z nią usiądziesz, dobrze połączony, pod nią znajduje się mądrość. Nie ma odrębności”.
„W sercu wszystkich tradycji duchowych znajduje się delikatność – po prostu, trzeba być miłym w środku, a wtedy wszystko się naprawia. Strach odpoczywa. Pomieszanie odpoczywa. Wszystko co zaburza system odpoczywa. (..) kiedy jesteś w środku delikatny, powróciłeś do swojej prawdziwej natury.”

 

Ośrodek: www.pamelasatsang.com Fellowship of the Heart, P.O. Box 747, Tesuque, NM 87574, +1 530-628-5783, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Strony www:
http://www.stillnessspeaks.com/pamela_wilson

Filmy:
Zbiór filmów
http://www.youtube.com/watch?v=Yg96k6Okqug&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=kcANAm6MTJc&feature=related

Contact

© TuiTeraz.eu - Centre For Personal And Spiritual Development "Here And Now" in New Kawkowo.

Address:

New Kawkowo 52 A, the municipality Jonkowo 11-042
Warmia and Mazury region

Phones:

Office:+48 662 759 576
Office: +48 535 285 450
Jacek Towalski: +48 602 219 382
Maja Wołosiewicz-Towalska: +48 606 994 366

kawkowo@tuiteraz.eu 

www.tuiteraz.eu